“Yemeksepeti” boykotu başladı

29.09.2021 - 00:30
Haberi paylaş

İşçiler Yemeksepeti’ne karşı boykota başladı. Boykota, çok sayıda sendika, siyasetçi ve meslek örgütü de destek verdi. Boykot eylemi Twitter’da TT listesine girdi.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle Yemek Sepeti firmasındaki işlerine son verilen işçiler, İstanbul Şişli’de bulunan Yemek Sepeti Genel Merkezi binası önünde açıklama yaptı. İşçilerin boykot çağrısı Twitter’da gündem oldu.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yemeksepeti işçileri, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olmaya başlamışlardır.

İşveren, sendikanın toplu iş sözleşmesi yetki aşamasına geleceği aşamada, örneği görülmemiş bir şekilde hile ve muvazaaya başvurarak, yasalara, yargı kararlarına aykırı bir şekilde resmi evrakta sahtecilik yapmış ve Yemeksepeti firmasının “Taşımacılık” olarak kayıtlı olan işkolunu, Büro işkolu olarak değiştirmiştir.

Bunun sonucu iki bin işçinin sendika üyeliği düşürülmüştür. Bu sürece müdahale etmesi gereken Çalışma Bakanlığı şu ana kadar müdahale etmemiştir. Sendikanın başvurusu üzerine yapılan müfettiş incelemesinin sonucu da 8 ay geçmesine rağmen sendikaya gönderilmemiştir.

Yemeksepeti’nde baskılar devam ediyor

Yemeksepeti’nde işçilerin örgütlenmesine yönelik baskılar, işçi ve sendika düşmanlığı devam etmiştir. Yemeksepeti/ BanaBi depoları özel kişilere devredilmeye başlanmış, işçilere yönelik istifa baskıları, mobbinge dönüşen uygulamalar artmıştır. Büyük çoğunluğu moto kurye olarak çalışan Yemeksepeti çalışanları, esnaf kurye olarak çalışmaya zorlanmaktadır.

Yemeksepeti’nin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek, işçilerin mücadelesi ile dayanışmada bulunmak amacıyla 27 Eylül’den itibaren Yemeksepeti’ni boykot ediyoruz, sipariş vermiyoruz”.

Boykota birçok sosyal medya kullanıcısı yurttaş, siyasetçi ve moto kurye olarak görev yapan emekçiler de destek verdi.

 

Bültene kayıt ol