Eğitimde 3. Hafta sonuçları: Öğrenciler hastalandı sınıflar iptal

28.09.2021 - 17:21
Haberi paylaş

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), yüz yüze eğitimin 3. haftası ile ilgili açıkladığı raporda karantinaya alınan sınıf sayısının 1736'ya çıktığını duyurdu.

MEB’in yayımladığı son istatistiklerde, derslik başına düşen öğrenci ortalaması 26 olarak açıklanmıştı. Bu veri üzerinden bir değerlendirme yapıldığında; alınmayan önlemler nedeniyle en az 45 bin öğrenci yüz yüze eğitime devam edemiyor. En çok kapanmanın yaşandığı İstanbul’da ise derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 40.

Eğitim-Sen’in raporuna göre, okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 522, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 5305, temaslı ve pozitif personel sayısı 15. Kapanan sınıf sayısı ise bin 736.

MEB sistemsel kriz yaşıyor

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1,5 yıldır devam eden pandemi sürecinde yüz yüze eğitime yeterince hazırlık yapamamasının nedeninin yaşadığı sistemsel kriz olduğunu söyledi:

"Bu sistemsel krizin bir sonucu olarak yeni eğitim öğretim yılının hemen öncesinde bakan değişikliğine gidilmiş, birçok bürokrat ve eğitim yöneticisi değiştirilmiştir. Tam zamanlı yüz yüze eğitime seferberlik düzeyinde yaklaşılması temel bir ihtiyaçken, bütün bir yaz dönemi MEB'deki görev değişiklikleriyle geçmiştir."

Kapanma derin kayıplara yol açar

AKP iktidarının eğitime ayırdığı bütçenin çok düşük seviyede olması nedeniyle ek kadro istihdamı ve okullarda fiziki yenilenmenin sağlanamadığını ifade eden Eğitim-Sen, şöyle dedi:

"Eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler yeni bir kapanmanın her boyutta ortaya çıkaracağı derin kayıplara tahammül edemeyeceklerdir. Okullarımızda ortaya çıkan vakaların en az düzeye düşürülmesi ve sınıfların kapanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarında tam zamanlı yüz yüze eğitim her çocuğumuzun temel hakkıdır."

Acil alınması gereken tedbirler

Eğitim-Sen, tam zamanlı yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması için acil alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

 • Eğitim alanına bir an önce ek derslikler kazandırılmalıdır. Bunun için atıl durumdaki kamu binalarından ve kapanan özel okul binalarından yararlanılmalıdır. Dersliğe dönüştürülebilecek büyüklükteki okul yöneticisi odaları sınıf olarak kullanılmalıdır.
 • Kapalı köy okulları hızla tadilattan geçirilerek açılmalıdır. Taşımalı eğitimdeki okullar, diğer okullardaki derslik ihtiyacını giderecek şekilde kullanılmalıdır.
 • Sınıf mevcutları çok az olan ve birbirine yakın imam hatip okulları birleştirilmeli, açığa çıkan okullar akademik okullara dönüştürülmelidir.
 • İllerimizde çok sayıda okul "depreme dayanıklılığı güçlendirme çalışmaları" adı altında kapatılmış ve binlerce öğrenci başka okullara kaydırılmıştır. Güçlendirme çalışmaları bir an önce tamamlanmalı ve bu okullar açılmalıdır.
 • Okullardaki hijyen ortamı için bir an önce ihtiyaç olan sayı belirlenerek kadrolu yardımcı hizmet personeli ataması yapılmalıdır. İŞKUR üzerinden geçici görevlendirmelere son verilmelidir.
 • Ücretli öğretmen görevlendirmelerine son verilmeli ve ihtiyaç kadar öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır.
 • Kış aylarına girmeden, pencereler sağlıklı havalandırma ihtiyacına göre yenilenmelidir.
 • Ders süreleri azaltılmalı, öncelikle 30 dakikaya düşürülmelidir. Teneffüs saatleri aşırı yoğunluk olmayacak şekilde planlanmalıdır.
 • Okul öncesi için de ders süreleri düşürülmeli, öğretmenlere teneffüs hakkı tanınacak şekilde düzenlemelere gidilmelidir.
 • Halk eğitim merkezlerinde kursiyer yaş düzeylerinden dolayı bulaş riskinin daha yüksek olacağı düşünülmeli, mesafe kuralına uygun derslikler ayarlanmalıdır. Ders süreleri ve aralar benzer şekilde düzenlenmelidir.
 • MEB, bu tedbirlerin hayata geçirilebilmesi için ek ödenekleri ivedilikle sağlamalıdır. Yeni merkezi bütçede eğitime ayrılan payın, sıralanan tüm tedbirlere rahatlıkla yetecek bir düzeye çıkarılması sağlanmalıdır.

Bültene kayıt ol