Aile hekimi ve sağlık çalışanları istifa dilekçesi veriyor

19.09.2021 - 13:44
Haberi paylaş

Türkiye genelinde aile sağlığı çalışanları ve hekimler, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne karşı 16 ve 27 Ağustos'ta iş bırakma eylemi yaptı. İzmir, Bursa, Samsun Balıkesir illerindeki aile sağlığı çalışanları ve hekimler iş bıraktığı için haklarında soruşturma başlatılarak, maaşlarında kesinti yapıldı. Sadece İzmir'de de 800 aile sağlığı çalışanı ve hekim hakkında soruşturma başlatılarak, maaşları kesildi.

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı (İZAHED) Funda Müftüoğlu, bu yaşananlardan kaynaklı farklı kentlerde görev yapan 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanının İl Sağlık Müdürlüklerine istifa dilekçesi verdiğini söyledi.

Ceza yönetmeliği

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin birinci basamak sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Müftüoğlu, bu nedenle “ceza yönetmeliği” olarak adlandırıldığını ifade etti.

Özellikle yönetmelikteki ihtar puan cetveli uygulaması üzerinde duran Müftüoğlu, “Yapmış olduğumuz çalışmalar ve birtakım durumlardan dolayı bu cetvelde bulunan kalemlerden cezalandırılma durumumuz var. Mesela sosyal medya araçları üzerinden konuşmamız ya da bir kanala demeç vermemiz, ceza puanı ile cezalandırılıyor. Eğer bunu tekrarlarsak ceza puanı ikiye katlanıyor. 150 üzerinde bir ceza puanı alırsak ya da ihtar puan cetvelinde yer alan 5 ayrı kalemden ceza alırsak bir komisyona sevk ediliyoruz. Komisyon sözleşmemizin feshedilip edilmemesine karar veriyor. Eğer bu ceza puanı 200 ise komisyona gitmeden doğrudan sözleşmemiz fesih ediliyor” dedi.

İhtar puan cetveli uygulamasının sahanın dinamiklerine uygun olmadığını vurgulayan Müftüoğlu, yaşadıkları zorlukları şu sözlerle dile getirdi: "Pandemide hastaların büyük çoğunluğu hastaneler yerine Aile Sağlık Merkezlerini tercih etti. ASM’ler koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra birçok hizmet veriyor. Günde 1 milyonu bulan aşılar yapılıyor. Bu iş yoğunluğunu içerisinde bir de kronik izleme adı altında her bir hastaya yarım saat ayırmamızı öngören bu uygulama teknik ve işleyiş olarak mümkün değildi. Bunu yapmadığımız takdirde maaş kesintisine uğrayacak olmamız ciddi anlamda bir haksızlıktır. Pandemi döneminde ‘hakkınız ödenmez’ denilen sağlık çalışanlarını böyle bir duruma maruz bırakmak, onları cezalandırmaktan başka bir anlama gelmiyor.”

Aile hekimleri ve sağlık çalışanları olarak tek taleplerinin yönetmeliğin bir an evvel iptal edilmesi olduğunun altını çizen Müftüoğlu, bu taleplerinin karşılanmaması halinde istifaların yaşanacağı uyarısında bulundu.

Bültene kayıt ol