LGBTİ+ mücadelesi: Tarihte bu hafta (12 Ekim-18 Ekim)

12.10.2020 - 09:09
Haberi paylaş

İnsanlık tarihinin pek çok noktasında farklı sebeplerle verilmiş çok fazla mücadele örnekleri göstermek mümkündür. 

LGBTİ+ özelinde konuşacak olursak, mücadele tarihinde yer yer kazanımlar görmekle beraber, katedilmesi gereken yol oldukça uzun. 

Tarihte bu hafta içerisinde biraz dolanmak istersek;

12 Ekim 1971 New York Belediyesi Tüketici İşleri Dairesi, eşcinsellerin şehrin barlarında, kabarelerinde ve dans salonlarında çalıştırılmasını veya buralarda müşteri olarak bulunmasını yasaklayan yasanın yürürlükten kaldırılmasını tavsiye etti.

13 Ekim 1970 Eşcinsel Kurtuluş Cephesi (EKC / The Gay Liberation Front-GLF) Britanya’da kuruldu. Londra Ekonomi Okulu’nun bir bodrumunda bir araya gelen 19 kişiyle başlayan hareket hızla büyüdü ve İngiliz ‘queer’ tarihinde belirgin bir dönüm noktası oldu. 1970’ten sonra EKC sayesinde LGBTİ+’lara bakış açısı olumlu yönde tamamıyla değişti.

13 Ekim 1990 Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde ilk onur yürüyüşü gerçekleşti. Sekiz yüz insanın katıldığı yürüyüş, 1988 yılında apertheid karşıtı aktivist Simon Nkoli’nin (26 Kasım 1958 – 30 Kasım 1998) kurduğu Witwatersrand Gey ve Lezbiyen Örgütü (GLOW) tarafından düzenlendi. Nkoli: “Bir eşcinsel olarak özgür olamazsam, bir siyah olarak da özgür olamam” diyordu. Nkoli 1998’de Johannesburg’da AIDS’den öldü. 

14 Ekim 1979 Gey ve Lezbiyen Hakları için Washington'da düzenlenen ilk ulusal yürüyüşe, eşit medeni haklar talep eden ve koruyucu medeni haklar yasasının çıkarılması için çağrıda bulunan yaklaşık 125.000 LGBTİ+ birey ve destekçileri katıldı.

15 Ekim Spirit Day Her yıl Ekim ayının 3.perşembesi kutlanan Spirit Day, ilk kez 2010 yılında Kanadalı genç Brittany McMillan tarafından gündeme getirildi. Her yıl kutlanan ve farkındalık oluşturması amaçlanan bu günde, binlerce destekçi LGBTİ+ gençlerin kimlikleri nedeniyle orantısız bir şekilde zorbalık ve tacize maruz kalmalarına dikkat çekmek amacıyla Gökkuşağı bayrağı üzerindeki ruhu sembolize eden mor renge bürünüyor. 15 Ekim günü mor renk kıyafet giyerek siz de destek olabilirsiniz. 

16 Ekim 1996 Takvim Gazetesi transfobi kustu: “Ülker Sokak'ı masken edinen ve hastalık saçan travestiler liseli gençleri evlerine alıp para karşılığı sapık ilişki kuruyor.” 

17 Ekim 1980 200'den fazla kadının katılımıyla gerçekleşen İlk Siyah Lezbiyen Konferansı San Francisco, California'da gerçekleşti.

18 Ekim 1956 Tenis oyuncusu Martina Navratilova, Çekoslovakya’nın başkenti Prag’da dünyaya geldi. Navratiova 1975 yılında ABD’ye göç etti, üst üste başarılar kazandı. Tennis dergisi tarafından 1965-2005 yılları arasındaki en önemli kadın tenis oyuncusu seçildi. 1980 yılında biseksüel olduğunu ve yazar Rita Mae Brown ile ilişkisi olduğunu açıkladı. Navratilova ile bir sonraki sevgilisi Nancy Lieberman, Dallas Morning News gazetesine açıklamalarda bulundular ve Navratiova kendisini lezbiyen olarak tanımladı. 15 Aralık 2014 tarihinde Julia Lemigova ile New York’da evlendi.

Daha özgür bir dünya için LGBTİ+ mücadelesi içerisinde yer almak, kazanımlarımızı kaybetmemek ve her türlü nefret söylemini ve cinayetlerini bitirecek bir dünya inşası için daha güçlü bir şekilde örgütlenmeliyiz. 

 

Bültene kayıt ol