Hrant Dink cinayeti davasında yine adalet yok

14.06.2019 - 08:46

Muammer Güler yalanladı. MİT yanıt vermedi. Üç gün süren Hrant Dink cinayeti davası duruşmasından yine adalet çıkmadı.

Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, cinayetten 12 yıl sonra mahkemeye tanık olarak çıktı. İfadesinde, Dink'e yönelik tehdit ve cinayetteki sorumluluğu hakkındaki iddiaları reddetti.

MİT'in yazışmalara yanıt vermemesinin ardından tanıklık etmeleri istenen MİT mensupları da duruşmaya katılmadı. 

''Cinayetten bir gün önce jandarma polisle görüştü''

Cinayet döneminde Trabzon Jandarma görevlisi olan Adem Polat, tanıklık yaptı. Polat ifadesinde, cinayetten bir gün önce Satılmış (Volkan) Şahin'in İstanbul Esenler Otogarı'nda sivil bir polis memuruyla görüştüğünü iddia etti.

Agos Gazetesi'nin haberine göre Polat, şunları söyledi, 

''Firari asker teslim etmek için Edirne'ye gidecektik. İstanbul Esenler Otogar'ında aktarma yaparken beklemek zorunda kaldık. Satılmış (Volkan) Şahin, polis memuru bir arkadaşıyla görüştü'' dedi. 

Dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanlığında görevli Recep Koçpınar da tanık olarak ifade verdi. ''Pelitli de bir kere arabayla geçerken Satılmış Şahin Astsubay, ''Ogün napıyon'' diye selam vermişti. Oradan biliyorum. Komutanla konuştuğunda da beyaz beresi vardı. Bir daha da görmedim. Televizyonda gördüğümde de aynı beresi vardı'' diye konuştu. Koçpınar da ''Şahin Astsubay, biz beklerken ara sıra yanımızdan ayrılırdı'' dedi. 

Mahkeme Başkanı Emre Efe Şimşek, her iki tanığa da Esenler Otagar'ında Ogün Samast'ı görüp görmediklerini de sordu. Tanıklar Samast'ı görmediklerini söyledi. 

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Satılımış (Volkan) Şahin de söz aldı. Söz konusu polis memuru çocukluk arkadaşı olan Adem Kahveci olduğunu söyledi. Şahin, tanıklardan Koçpınar'a ''Yanınızdan sigara içmek için ayrıldım. Daha uzun süre ayrılmadım'' dedi. Koçpınar ise ''Yanımızdan ayrılıyordun, yalan mı söyleyelim'' diye yanıt verdi. 

Koçpınar, ''Pelitli'de Satılmış (Volkan) Şahin'le beraber devriyeye çıktığımız zamanlarda yanımızdan ayrılarak Aydınkent Sitesi'e gidiyordu'' diye konuştu.  

9 sanığın dosyası ayrıldı 

Cumhuriyet Savcısı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Savcı sanıklardan Ahmet İskender, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Salih Hacısalihoğlu, Osman Hayal, Yasin Hayal, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz ve Ogün Samast hakkında  bazı suçlar yönünden zaman aşımının dolması ihtimali bulunduğundan bu dosyaların tefrik edilip mütalaanın hazırlanmasını için Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmesini talep etti.

Ara kararlarını açıklayan Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetti. 9 sanık hakkındaki bazı suçların zaman aşımı süresinin dolması ihtimaline karşı dosyanın ayrılmasına karar verdi. 

Mahkeme Heyeti, ayrıca cinayet gününe ait Agos Gazetesi çevresindeki güvenlik kameraları görüntülerinin iyileştirilmesi ve dosyadaki şüphelilerle eşleştirilmesinin yapılabilmesi için görüntülerin TUBİTAK'a gönderilmesine karar verdi. 

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı  4-5-6 Eylül tarihlerine erteledi.Bültene kayıt ol