Banka çalışanları sandık kurullarında göreve çağrıldı

14.06.2019 - 06:31

Özel banka çalışanları, 23 Haziran'da sandık kurullarında göreve çağrıldı. 31 Mart İstanbul seçimlerinin iptal gerekçelerinden biri de “Bazı sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı ve üyelerin görev yapması” idi.

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel, seçimlerin iptali için yaptığı başvuruda, banka çalışanlarının sandık kurulu başkanı ve üyesi olmasını "yasadışı" olarak nitelemişti.

Bu itirazları kabul eden Yüksek Seçim Kurulu, geçen ay 23 Haziran seçimlerinde aynı kurulların görev almasına karar vermişti.

Şimdi de özel banka çalışanları sandık kurullarında göreve çağrılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre daha önce bankalar aracılığıyla gönderilen tebligatlar bu kez direkt kişinin kendisine gönderildi. Ulaşılamayan banka çalışanlarına ise ailelerine kadar aranarak ulaşılmaya çalışıldı. 31 Mart’tan bugüne yaşanan gelişmeler üzerine banka çalışanları ise ilçe seçim kurullarına seçimde görev almamak için dilekçe sundular. Dilekçe sunan çalışanlara ilçe seçim kurulları tarafından aranarak başvurularının reddedildiği söylendi.Bültene kayıt ol