ODTÜ'de bahar şenliği yasağına karşı dayanışma

14.04.2019 - 08:22

ODTÜ'de geleneksel olarak her yıl düzenlenen bahar şenliği bu yıl "teknik ve idari olanaklar yeterli olmadığı" gerekçesiyle rektörlük tarafından iptal edildi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından her yıl düzenlenen ve dört gün süren şenlik daha önceki yıllarda öğrenciler tarafından 'Devrim Stadyumu' olarak adlandırılan alanda yapılıyordu.

Rektörlük, öğrencilerin bu yıl da şenliği aynı yerde yapmak istemine karşı çıkarak otoparkı adres gösterdi. Öğrencilerin bu teklifi kabul etmemesi üzerine Rektörlük şenliği iptal etme yoluna gitti.

​Rektörlükten yapılan yazılı iptal gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

"Sevgili Öğrencilerimiz,

ODTÜ 33. Uluslararası Bahar Şenliği düzenlenmeleri ile ilgili Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) ve ilgili diğer topluluklarla 22 Şubat, 27 Şubat, 26 Mart ve 8 Nisan 2019 tarihlerinde bir dizi toplantı yapılmıştır.

İlgili topluluklara Bahar Şenliği ile ilgili, üniversitemizin mevcut olanakları çerçevesinde, özellikle topluluklarımızın potansiyelini ve üniversitemizin uluslararası yönünü ortaya çıkaracak şekilde 24, 25, 26 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere bir şenlik formatı önerilmiştir.

Söz konusu öneri, KKM Otopark alanının saat 22:00'ye dek ve KKM salonlarının mesai saatleri içinde topluluk standları ve etkinlikleri için kullanımı, otopark alanında Rektörlük olanakları ile kurulacak sahnede müzik topluluklarının sahne alması, Avusturya Elçiliği katkıları ile Avusturya'dan gelecek sanatçıların konseri, uluslararası öğrenci standlarının kurulması ve kermes talebinde bulunan toplulukların hazırlayacakları yiyecek standlarını içermektedir.

Yukarıda ayrıntıları verilen öneri, şenlik formatının geçtiğimiz yıllardaki hali ile kalması talebi ile UGT tarafından kabul edilmemiştir. Bu çerçevedeki şenliğin üniversitemizin mevcut teknik ve idari olanakları ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından, 33. Bahar Şenliği'nin yapılamayacağını bilgilerinize sunarız."

Sanatçılar, Haluk Levent, Aylin Aslım, Sabah Akkiraz, Niyazi Koyuncu ve Moğullar müzik grubu twitter hesaplarından #ŞenliğeSahipÇık etiketiyle desteklerini açıkladı. 

Öte yandan ODTÜ toplulukları, "Şenliklerini kendi istedikleri şekliyle yapmak isteyen tüm ODTÜ'lüleri 16 Nasın Salı günü 13.30'da rektörlük önünde toplanmaya" çağırdı.

(Bianet)Bültene kayıt ol