‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’ boş çıktı

09.10.2018 - 15:02

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı açıkladı. Bakanların da katıldığı açıklamada sermayenin sözcüleri de hazır bulundular. Albayrak'ın konuşması sonrası dolar yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Kongre Merkezi’nde ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı açıkladı. Albayrak, enflasyonla mücadele kapsamında firmalarla ürünlerde yüzde 10 indirim uygulanması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Albayrak’tan önce çeşitli bakanlar ve sermaye çevrelerinin temsilcileri konuşmalar yaptılar.

“Ucuz et programı devam edecek”

Toplantıda Albayrak’tan önce konuşan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, ucuz et programının devam edeceğini söyleyerek, “Çaykur zam yapmayacak, tüm zincir mağazalar 50 üründe 2 ay boyunca yüzde 10 indirim yapacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise fiyat artışlarını aşağıya çekmek için Finansman Destek Programı'nı başlattıklarını söyledi. Varank "İşletmelerin TL cinsinden kredilerine yüzde 14'e kadar destek veriyoruz" dedi. KOSGEB'i enflasyonla mücadelede önemli bir kurum olarak gördüklerini ifade eden Varank, KOSGEB borçlarını erteleme süresini 3 ay daha uzattıklarını söyledi. Makine ve teçhizat yatırımına yüzde 25'e kadar ilave destek sağlayacaklarını duyuran Varank, yerlileştirme programı kapsamında 1.5 milyar liralık yatırıma destek vereceklerini ifade etti.

Aile Çalışma ve Sosyal Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise istihdamı destekleyecek yeni programlar açıklayacaklarını, kısa çalışma ödeneğini yakın zamanda planladıklarını söyledi.

AKP zenginlerin programını uyguluyor

Toplantıya TÜSİAD, MÜSİAD ve Türkiye Bankalar Birliği temsilcileri de katıldı ve hükümetin programına desteklerini açıkladılar. Bloomberg’in haberine göre Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, açılış konuşmasında ekonominin finansmanı için kaynak sağlamaya devam edeceklerini, nominal faiz hadlerinin daha düşük seviyelerde oluşmasına katkı vereceklerini söyledi. 

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise konuşmasında, "Enflasyon sarmalı hedeflerimizin önünde pranga gibi duruyor. Enflasyon tek başına ekonomik bir olgu değil, sosyal kodlarımıza da zarar veriyor, değerini yitiren sadece para değil, alın teri, üretim azmi, yatırım hevesi, gelecek umudu..Bu nedenle enflasyonla topyekun mücadele pogramı bir destek çağrıdısır. Şimdi kendi varlığımızdan da fedakarlık etme vaktidir. MÜSİAD üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır" diye konuştu. 

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de, enflasyonla mücadele programının zorlu dönemden çıkış için en önemli hamlelerden biri olduğunu, bu anlamda kendilerinin de fazlasıyla sorumluluk almaya hazır olduklarını belirtti. Türkiye'nin ekonomideki zorlukların üstesinden gelecek güce sahip olduğunu belirten Bilecik, "Biz zorlukları aşmak için yeterli motivasyona, enerjiye, hırsa ve beceriye de sahibiz" dedi. 

“Enflasyon rakamları uzmanları şaşırttı”

Konuşmalardan sonra kürsüye gelen Bakan Albayrak, Ağustos ayında Türkiye’nin spekülatif ataklarla karşı karşıya kaldığını söyleyerek, “Bu ataklar püskürtülmüştür” dedi. Albayrak, “YEP'te ifade ettiğimiz üzere dengelenme süreci başlamıştır. Kurdaki hareket ve oynaklık geride bırakılmıştır. Kur dalgalanmalarının oluşturduğu fiyatlarda dengelenmeyi sağlamak amacımız. İşte bu süreçte kurdaki hareket fiyat geçişkenliği oluşturmuş en üst beklenti ve tahminler esas alınmıştır. Eylül ayı enflasyon rakamları uzmanları da şaşırtan bir rakamda piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti” diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapma ve bu indirimi yıl sonuna kadar sürdürme sözü aldık. Tüm firmalarımız belirlenen logo ile indirim kampanyasına destek sözü verdiler.

Bugün burada büyük bir katılımla başlatacağımız belirlenen logoyla asgari yüzde 10 kampanyasını taahhüt ettiler. Bu logonun stickerlarını camlarına yapıştırarak bu mücadeleye omuz verdiklerini gösterecekler.

Bu yüzde 10 alt limit ne kadar üste çıkarlarsa destekleri o kadar artar. Yıl sonu indirim dönemi bu logoyla mücadele kapsamında hâlihazırda yapılan indirimler dışında bir indirim.”

“Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yok”

Albayrak, elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını da belirterek, “Bekleyen KDV iadelerini hızlandıracağız, yıl sonuna kadar başvurular sonuçlandırılacak. KDV iadesi başvurusunda ilk 10 günde yüzde 50 iade yapacağız” dedi. Bankalara teşekkür eden Albayrak,  “1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere bankalarımız yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faizlerinde yüzde 10 indirim yapacak" şeklinde konuştu.Bültene kayıt ol