Suriyeli işçileri yakarak öldüren Korukmaz için sonunda iddianame hazırlandı

08.12.2022 - 10:53
Haberi paylaş

İzmir'de üç Suriyeli işçiyi yakarak katleden Kemal Korukmaz hakkında hazırlanan iddianamede üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İzmir Güzelbahçe ilçesindeki bir mermer atölyesinde çalışan üç Suriyeli işçiyi 16 Kasım 2021'de yakarak katleden Kemal Korukmaz (41) hakkında hazırlanan iddianame belli oldu. İddianamede Korukmaz hakkında "Tasarlayarak canavarca hisle yangın çıkarmak suretiyle öldürme" suçundan üç kez ağırlaştırılmış müebbet, "taksirle mala zarar vermek" suçundan ise 6 yıla kadar hapis isteminde bulundu. İddianamede Korukmaz'ın, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden alınan raporunda cezai ehliyetinin olduğu belirtildi.

Tanık olarak ifadeleri alınan iş yeri çalışanları, Korukmaz'ın daha önce işletmelerinde çalıştığını ve olay tarihinde de işletmeye geldiğini belirtti. Sanığın tedirgin tavırlar sergilemesi ve aynı zamanda işyerine geldiği saate denk gelecek şekilde elektrik kesintisi olması nedeniyle soruşturmanın genişletildiği kaydedildi. 

Güvenlik kamerası kayıtlarında Kemal Korukmaz'a ait aracın olay tarihi ve saatiyle uyuşur bir şekilde olay yeri civarında tespit edildiği belirtilen iddianamede, Korukmaz'ın, olay yerine yakın mesafedeki Hacı Yeniler Camii tuvaletinde kıyafet değiştirdiği, içeri girerken elinde ağır olduğu değerlendirilen çuval bulunduğu belirtildi.

Korukmaz hakkında Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından verilen rapor iddianamede yer aldı. Hastane raporunda, sanığın üzerine atılı suçlarla alakalı olarak fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabildiği ve davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak veya kaldıracak düzeyde bir akıl hastalığının bulunmadığı, bu fiillere karşı ceza sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

Korukmaz'ın olay tarihinde bir yıllık süreye yayılan bir plan dahilinde üç kişiyi yakarak öldürme kastıyla yangın çıkardığı ve üç kişiyi öldürdüğü kanaatine varıldı. Korukmaz'ın yargılanacağı davanın ilk duruşması 1 Mart 2023 tarihinde görülecek.

Ne olmuştu?

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bir yıl önce İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 3 Suriyeli işçinin, bir saldırgan tarafından gece uyku halindeyken yakılarak katledildiğini duyurmuştu. Suriyeli gençlerin 23 yaşındaki Mamoun al-Nabhan, 21 yaşındaki Ahmed Al-Ali ve 17 yaşındaki Muhammed el-Bish olduğu öğrenildi.

16 Kasım 2021’de yaşanan ırkçı bir saldırı olduğu halde, itfaiye ve polis raporlarında kendiliğinden çıkan bir yangın olarak nitelendirilmişti. Olay ancak saldırganın kendisinin bir başka suçtan yakalandıktan sonra, bu saldırıyı da itiraf etmesi ile ortaya çıkmıştı. İtirafa rağmen olayla ilgili iddianame bir yıldır hazırlanmamıştı.

Türkiye’de göçmenlere dönük nefret eylemleri her geçen gün artıyor. Hukuki yaptırım yolları hızlı bir şekilde uygulanmadığından, failler cezasız kaldığından, göçmenlere yönelik suçlarda artış var.

Bültene kayıt ol