Gazze mahşerinin dört atlısı

22.01.2024 - 15:45
Haberi paylaş

Amerikalı deneyimli savaş ve işgal karşıtı gazeteci Chris Hedges, İsrail'in Gazze savaşına destek veren ABD'li yöneticilerin gerçekte kim olduklarını ve ne istediklerini ayrıntılı bir şekilde teşhir ediyor.

Joe Biden, İsrail ve Orta Doğu'ya yönelik politikalarını formüle etmek için dünyayı Batı'nın yeryüzünün "aşağı ırklarını" medenileştirme misyonu prizmasından gören danışmanlarına güveniyor.

Joe Biden'ın Orta Doğu stratejistlerinden oluşan yakın çevresi - Antony Blinken, Jake Sullivan ve Brett McGurk - Müslüman dünyası hakkında çok az bilgiye ve İslami direniş hareketlerine karşı derin bir düşmanlığa sahip. Avrupa, ABD ve İsrail'i aydınlanmış Batı ile barbar Ortadoğu arasında bir medeniyetler çatışması içinde görüyorlar. Şiddetin Filistinlileri ve diğer Arapları kendi isteklerine boyun eğdirebileceğine inanıyorlar. ABD ve İsrail ordusunun ezici ateş gücünü bölgesel istikrarın anahtarı olarak savunuyorlar ki bu da bölgesel savaşın alevlerini körükleyen ve Gazze'deki soykırımı devam ettiren bir yanılsamadır.

Kısacası, bu dört adam fena halde beceriksiz. Birinci Dünya Savaşı'nın intiharvari katliamına ellerini kollarını sallayarak giren, Vietnam bataklığına saplanan ya da Irak, Libya, Suriye ve Ukrayna'daki son askeri fiyaskolar dizisini düzenleyenler gibi diğer bilgisiz yöneticiler kulübüne katılıyorlar. Kongre'yi bypass etme, İsrail'e silah sağlama, Yemen ve Irak'ta askeri saldırılar gerçekleştirme yetkisi Yürütme Organı'na verilmiştir. Gerçek inananlardan oluşan bu yakın çevre, Biden yönetiminin devam eden soykırımı durdurması için İsrail'e baskı yapmayı reddetmesini akılsızca ve tehlikeli olarak gören Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat topluluklarındaki daha incelikli ve bilgili danışmanları göz ardı etmektedir.

Biden her zaman ateşli bir militarist oldu  - ABD'nin Irak'ı işgalinden beş yıl önce savaş çağrısı yapıyordu. Siyasi kariyerini, beyaz orta sınıfın, 1960 ve 1970'lerde ülkeyi sarsan savaş karşıtı ve sivil haklar hareketleri de dahil olmak üzere halk hareketlerinden duyduğu hoşnutsuzluğa hizmet ederek inşa etti. Kendisi Demokrat kılığına girmiş bir Cumhuriyetçidir. Siyah öğrencilerin sadece beyazların gittiği okullara alınmasına karşı çıkmak için Güneyli ayrımcılara katıldı. Kürtaj için federal finansmana karşı çıkmış ve eyaletlerin kürtajı kısıtlamasına izin veren bir anayasa değişikliğini desteklemiştir. 1989'da Başkan George H. W. Bush'a "uyuşturucuya karşı savaşta" çok yumuşak davrandığı için saldırdı. ABD hapishane nüfusunu iki katından fazla artıran, polisi militarize eden ve insanların şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapsedildiği uyuşturucu yasalarını yürürlüğe koyan 1994 suç yasasının ve bir dizi diğer acımasız yasanın mimarlarından biriydi. İşçi sınıfına 1947 Taft-Hartley Yasası'ndan bu yana en büyük ihanet olan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı destekledi. Her zaman İsrail'in kararlı bir savunucusu oldu ve Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) için diğer tüm Senatörlerden daha fazla bağış topladığını söyleyerek övündü. 

"Birçoğunuzun daha önce söylediğimi duyduğu gibi, İsrail olmasaydı, Amerika bir tane icat etmek zorunda kalacaktı.  Bir tane icat etmek zorunda kalırdık çünkü... siz bizim çıkarlarımızı bizim sizinkileri koruduğumuz gibi koruyorsunuz" diyen Biden, 2015 yılında Washington D.C.'de düzenlenen 67. Yıllık İsrail Bağımsızlık Günü Kutlamalarında İsrail Büyükelçisi'nin de aralarında bulunduğu  dinleyici kitlesine yaptığı konuşmada "İşin gerçeği size ihtiyacımız var.  Dünyanın size ihtiyacı var. Eğer İsrail ayakta, canlı ve özgür olmasaydı, bunun insanlık ve 21. yüzyılın geleceği hakkında ne söyleyeceğini bir düşünün."

Yedi dönem Delaware senatörlüğü yapan Biden, 1990'dan bu yana İsrail yanlısı bağışçılardan diğer tüm senatörlere göre daha fazla mali destek aldı. Biden, senatörlük kariyerinin Obama'nın başkan yardımcısı olduğu 2009 yılında sona ermesine rağmen bu rekoru elinde tutuyor. Biden, İsrail'e olan bağlılığını "kişisel" ve "siyasi" olarak açıklıyor. 

Başı kesilen bebekler ve Hamas savaşçılarının İsrailli kadınlara yaygın tecavüzleri gibi uydurmalar da dahil olmak üzere İsrail propagandasını papağan gibi tekrarladı ve Kongre'den 7 Ekim saldırısından bu yana İsrail'e 14 milyar dolar ek yardım sağlamasını istedi. Gazze'deki yakıp yıkma harekatında kullanılan en az 100 adet 2 bin kiloluk bomba da dahil olmak üzere binlerce bomba ve mühimmatı İsrail'e tedarik etmek için Kongre'yi iki kez bypass etti. 

İsrail, Gazze'de neredeyse her 20 kişiden biri olan 90 bine yakın Filistinliyi öldürdü veya ciddi şekilde yaraladı. Konutların yüzde 60'ından fazlasını yıktı ya da hasar verdi. Gazze'nin güneyinde yaklaşık 2 milyon Gazzelinin kaçması için talimat verilen "güvenli bölgeler" bombalandı ve binlerce kişi hayatını kaybetti. BM'ye göre Gazze'deki Filistinliler şu anda dünya genelinde kıtlık ya da felaket derecesinde açlıkla karşı karşıya olan insanların yüzde 80'ini oluşturuyor. Nüfusun dörtte biri açlık çekiyor, yiyecek ve içilebilir su bulmakta zorlanıyor. Kıtlık çok yakın. Beş yaşın altındaki 335 bin çocuk yüksek oranda yetersiz beslenme riski altında. Yaklaşık 50 bin hamile kadın, sağlık hizmetlerinden ve yeterli beslenmeden yoksundur.

Ve ABD bu duruma müdahale etmeyi seçerse her şey sona erebilir.

Emekli İsrailli Tümgeneral Yitzhak Brick, Jewish News Syndicate'e verdiği demeçte "Tüm füzelerimiz, mühimmatımız, hassas güdümlü bombalarımız, tüm uçaklarımız ve bombalarımız, hepsi ABD'den geliyor" dedi. "Musluğu kapattıkları anda savaşmaya devam edemezsiniz. Hiçbir kabiliyetiniz yok... Herkes ABD olmadan bu savaşta mücadele edemeyeceğimizi anlıyor. Nokta."

Antony Blinken, Biden'ın Dış İlişkiler Komitesi'nde Demokratların en kıdemli üyesi olduğu dönemde Biden'ın baş dış politika danışmanıydı. Biden ile birlikte Irak'ın işgali için lobi faaliyetlerinde bulundu. Obama'nın ulusal güvenlik danışman yardımcısıyken 2011'de Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesini savundu. ABD güçlerinin Suriye'den çekilmesine karşı çıktı. Irak'ın etnik hatlara göre bölünmesini öngören felaket Biden Planı üzerinde çalıştı.

NATO'nun gayri resmi düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'ne göre, "Obama Beyaz Saray'ında Blinken, 2014'te Kırım ve Doğu Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulanmasında etkili bir rol oynadı ve daha sonra ABD'nin Ukrayna'yı silahlandırması için yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan çağrılara öncülük etti." 

Blinken, 7 Ekim'de Hamas ve diğer direniş gruplarının saldırılarının ardından İsrail'e indiğinde, Başbakan Benjamin Netanyahu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "Karşınıza sadece ABD Dışişleri Bakanı olarak değil, aynı zamanda bir Yahudi olarak çıkıyorum."

İsrail'in Gazze'den etnik temizlemeyi planladığı 2.3 milyon Filistinli mülteciyi kabul etmeleri için İsrail adına Arap liderlere lobi yapmaya çalıştı ve bu talebi öfke uyandırdı.

Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Sullivan ve McGurk, İsrail lobisi de dahil olmak üzere egemen güç merkezlerine hizmet eden mükemmel fırsatçılar, Makyavelist bürokratlardır.  

Sullivan, Hillary Clinton'ın Asya ekseninin baş mimarıydı. ABD'nin Çin'i kontrol altına almasına yardımcı olacağı şeklinde pazarlanan şirket ve yatırımcı imtiyazlarını içeren Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşmasını destekledi. Trump nihayetinde ABD halkının kitlesel muhalefeti karşısında ticaret anlaşmasını iptal etti. Trump'ın  da odak noktası, ABD ordusunun genişletilmesi de dahil olmak üzere yükselen Çin'i engellemektir. 

Orta Doğu'ya odaklanmasa da Sullivan, dünyayı ABD'nin taleplerine göre şekillendirmek için güç kullanmayı benimseyen bir dış politika şahinidir. Askeri Keynesçiliği benimsiyor ve silah endüstrisine yapılan büyük devlet harcamalarının iç ekonomiye fayda sağladığını savunuyor.

Foreign Affairs dergisi için kaleme aldığı ve yaklaşık 1.200 İsraillinin ölümüne neden olan 7 Ekim saldırılarından beş gün önce yayınlanan 7 bin kelimelik makalesinde Sullivan, Orta Doğu'nun dinamiklerini anlamadığını ortaya koymuştur.

Makalenin orijinal versiyonunda "Orta Doğu'da süregelen zorluklar devam etse de bölge on yıllardır olmadığı kadar sakin" diye yazan Sullivan, "ciddi" sürtüşmeler karşısında "Gazze'deki krizleri yatıştırdık" diye de ekliyor.

Sullivan, 7 Ekim saldırılarının ardından alelacele yeniden kaleme aldığı makalesinde Filistinlilerin isteklerini ve Washington'un iki devletli çözüme verdiği retorik desteği görmezden geliyor. Orijinal yazısında şöyle yazıyor:

Başkan geçen yıl Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen bir toplantıda Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri Mısır, Irak ve Ürdün liderlerine hitaben yaptığı konuşmada Orta Doğu politikasını ortaya koydu. Başkan'ın yaklaşımı ABD politikasına disiplin getirmektedir. Saldırganlığı caydırmayı, çatışmaları azaltmayı ve ortak altyapı projeleriyle İsrail ile Arap komşuları arasında da dahil olmak üzere yeni ortaklıklar yoluyla bölgeyi bütünleştirmeyi vurguluyor.

Başkan Biden'ın yardımcısı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Orta Doğu ve Kuzey Afrika koordinatörü olan McGurk, Bush'un Irak'ta kan dökülmesini hızlandıran "dalgalanmanın" baş mimarıydı. Geçici Koalisyon Otoritesi'nin hukuk danışmanı ve Bağdat'taki ABD Büyükelçisi olarak çalıştı. Daha sonra Trump'ın IŞİD karşıtı çarı oldu.

O Arapça bilmiyor - dört adamdan hiçbiri bilmiyor - ve Irak'a tarihi, halkları ya da kültürü hakkında hiçbir bilgisi olmadan geldi. Yine de Irak'ın geçici anayasasının hazırlanmasına yardımcı oldu ve Koalisyon Geçici Otoritesi'nden Başbakan Ayad Allawi liderliğindeki Geçici Irak Hükümeti'ne yasal geçişi denetledi. McGurk, 2006-2014 yılları arasında Irak'ın başbakanlığını yapan Nuri El Maliki'nin ilk destekçilerinden biriydi. El Maliki, Sünni Arapları ve Kürtleri derinden yabancılaştıran Şii kontrolünde mezhepçi bir devlet inşa etti. 2005 yılında Ulusal Güvenlik Konseyi'ne (NSC) transfer olan McGurk, burada Irak'tan sorumlu direktörü daha sonra Başkan'ın özel yardımcısı ve Irak ve Afganistan'dan sorumlu kıdemli direktör olarak görev yaptı. 2005-2009 yılları arasında NSC kadrosunda görev aldı. 2015 yılında Obama'nın IŞİD'le Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Başkanlık Temsilcisi olarak atandı. Aralık 2018'deki istifasına kadar Trump tarafından görevde tutuldu. 

Nisan 2021'de New Lines Magazine'de eski BBC dış haberler muhabiri Paul Wood tarafından kaleme alınan "Brett McGurk: Zamanımızın Bir Kahramanı" başlıklı makale McGurk'ün portresini sertçe çizdi. Wood şöyle yazıyor:

Bağdat'ta görev yapmış üst düzey bir Batılı diplomat bana McGurk'ün Irak için tam bir felaket olduğunu söyledi: "Washington'da mükemmel bir uygulayıcı ama Iraklılarla ya da Irak'ın gerçek insanlarla dolu bir yer olmasıyla ilgilendiğine dair hiçbir işaret görmedim. Bu onun için sadece bürokratik ve siyasi bir meydan okumaydı." McGurk ile birlikte Bağdat'ta bulunan bir eleştirmen onu Makyavelli'nin reenkarne olmuş hali olarak tanımlıyor. "Zeka artı hırs artı ne pahasına olursa olsun yükselmek için mutlak acımasızlık."

[....]

McGurk geldiğinde elçilikte bulunan bir ABD'li diplomat onun istikrarlı ilerleyişini hayret verici buluyor: "Brett sadece İngilizce konuşan insanlarla görüşüyor. ... Hükümette İngilizce bilen dört kişi falan var. Ve bir şekilde şimdi Irak'ın kaderine karar vermesi gereken kişi o mu oldu? Bu nasıl olabildi?"

McGurk'ten hoşlanmayanlar bile onun müthiş bir zekaya sahip olduğunu ve çok çalışkan olduğunu kabul etmek zorundaydı. Aynı zamanda yetenekli bir yazardı, Yüksek Mahkeme Başyargıcı William Rehnquist'in katipliğini yapmış olması şaşırtıcı değildi. Yükselişi, Nuri El Maliki adlı Iraklı bir politikacının yükselişini yansıtıyordu; bir kariyerist diğerine yardım ediyordu. Bu McGurk'ün ve Irak'ın trajedisi.

[....]

McGurk'ü eleştirenler, Arapça bilmediği için El Maliki'nin toplantılarda söylediklerinin mezhepçi tonlarını en başından beri ayırd edemediğini söylüyor. Çevirmenler sansürledi ya da yetişemedi. Irak'taki pek çok Amerikalı gibi McGurk de etrafında olup bitenlere karşı sağırdı.

El Maliki, ABD'nin yaptığı iki hatanın sonucuydu. McGurk'ün bu hatalarla ne kadar ilgisi olduğu ise tartışmalı. İlk hata Irak'ı yönetmek için "Yüzde 80 Çözümü" idi. Sünni Araplar, kanlı bir isyan başlatmışlardı ama nüfusun sadece %20'sini oluşturuyorlardı. Teoriye göre Irak'ı Kürtler ve Şiilerle birlikte yönetebilirdiniz. İkinci hata ise Şiileri, İran'ın desteklediği sertlik yanlısı dini partilerle özdeşleştirmek oldu. Dinci Dava Partisi'nin bir üyesi olan El-Maliki bundan faydalandı.

Mayıs 2022'de HuffPost'ta Akbar Shahid Ahmed tarafından kaleme alınan "Biden'ın Üst Düzey Orta Doğu Danışmanı 'Evi Yaktı ve Yangın Hortumuyla Ortaya Çıktı'" başlıklı yazıda McGurk, adının açıklanmasını istemeyen bir meslektaşı tarafından "şimdiye kadar gördükleri en yetenekli bürokrat, ancak şimdiye kadar gördükleri en kötü dış politika muhakemesine sahip" olarak tanımlanıyor.

McGurk, Biden yönetimindeki diğerleri gibi, tuhaf bir şekilde İsrail'in soykırım kampanyasını durdurmaya çalışmak yerine ondan sonra geleceklere odaklanmış durumda. McGurk insani yardımın engellenmesini ve tüm İsrailli rehineler serbest bırakılana kadar Gazze'deki çatışmalara ara verilmesini önerdi. Biden ve en yakın üç politika danışmanı, İsrail'in Gazze'yi yerle bir etmeyi bitirmesinin ardından Filistin Yönetimi'nin - Filistinlilerin çoğu tarafından nefret edilen İsrail kuklası rejim - Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesi çağrısında bulundu. İsrail'e 7 Ekim'den bu yana iki devletli çözüm yönünde adımlar atması çağrısında bulundular ki bu plan Netanyahu tarafından Biden Beyaz Saray'ına yönelik aşağılayıcı bir azarlamayla reddedildi.

Biden Beyaz Sarayı, İsrail ile ilişkileri normalleştirmek, Gazze'nin yeniden inşasına yardımcı olmak için lobi yapan İsrailliler ve Suudilerle konuşmaya, en iyi ihtimalle akla sonradan gelen Filistinlilerden daha fazla zaman harcıyor. HuffPost'un haberine göre McGurk'ün "Kudüs-Cidde Paktı" olarak adlandırdığı çok gizli bir belgede özetlenen, Filistin direnişini sona erdirmenin anahtarının Riyad'da bulunduğuna inanıyor. 20 Ocak'ta Suriye'nin başkenti Şam'da bir yerleşim bölgesine düzenlenen ve İran Devrim Muhafızları'ndan beş askeri danışmanın ölümüne neden olan füze saldırısı ile 21 Ocak'ta Güney Lübnan'da Hizbullah'ın iki üst düzey üyesinin ölümüne neden olan insansız hava aracı saldırısı da dahil olmak üzere İsrail'in kana susamışlığını engelleyemiyor ya da engellemek istemiyor. 21 Ocak'ta Irak'ın batısındaki militanlar tarafından fırlatılan, Esad Hava Üssü'nde görevli ABD personelini hedef alan balistik füze ve roketlerin de gösterdiği gibi İsrail'in bu provokasyonları cevapsız kalmayacaktır.

Gazze'deki katliam sona erdiğinde İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki diplomatik bir anlaşmanın bölgesel istikrarın anahtarı olacağı yönündeki Alice Harikalar Diyarında fikri şaşırtıcıdır. İsrail'in soykırımı ve Washington'un suç ortaklığı, özellikle Küresel Güney ile Müslüman dünyasında ABD'nin güvenilirliğini ve etkisini parçalıyor. Aileleri yok edilen ve evleri yıkılan öfkeli Filistinlilerin intikam peşinde koşacakları yeni bir nesli garanti altına alıyor.

Biden yönetimi tarafından benimsenen politikalar sadece Arap dünyasındaki gerçekleri görmezden gelmekle kalmıyor. Aynı zamanda İsrail lobisi tarafından satın alınan ve parası ödenen Kongre ile Biden Beyaz Sarayı'nın ne hayal ettiğini daha az umursamayan aşırılık yanlısı bir İsrail devletinin gerçeklerini de görmezden geliyor. İsrail'in yaşayabilir bir Filistin devleti kurmak gibi bir niyeti yoktur. İsrail'in amacı 2.3 milyon Filistinlinin Gazze'den etnik olarak temizlenmesi ve Gazze'nin İsrail tarafından ilhak edilmesidir. İsrail'in Gazze'yle işi bittiğinde ise, İsrail'in neredeyse her gece baskınlar düzenlediği ve 7 Ekim'den bu yana binlerce kişinin suçsuz yere gözaltına alınıp tutuklandığı Batı Şeria'ya yönelecektir. 

Biden Beyaz Saray'ında şovu yönetenler fantastik bir hayalin peşinden koşuyor. Bu dört kör farenin önderlik ettiği ahmaklık yürüyüşü, Filistinlilerin çektiği korkunç acıları devam ettirmekte, bölgesel bir savaşı körüklemekte, ABD'nin Orta Doğu'da yirmi yıldır süren askeri fiyaskolarının başka bir trajik ve kendi kendini yenilgiye uğratan bölümünün habercisi olmaktadır.

Görsel: Kan Kardeşleri - Mr. Fish yaptı

Bültene kayıt ol