İsrail'in yaptığı kötülük, İsrail'e geri dönen kötülüktür

09.12.2023 - 15:07
Haberi paylaş

İsrail'in yerleşimci sömürge projesi, tarihsel Filistin'in yerli sakinlerine karşı şiddet döngüsünü sürdürmektedir. Filistinliler İsrail'in konuştuğu dilde konuşmaya zorlanmaktadır. Chris Hedges yazdı.

Hamas'ın kurucularından Dr. Abdülaziz el-Rantisi'yi Şeyh Ahmed İsmail Yasin ile birlikte tanıyordum. El Rantisi'nin ailesi 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında Siyonist milisler tarafından tarihi Filistin topraklarından Gazze Şeridi'ne sürülmüştü. Şeytanlaştırılmış Hamas lideri imajına uymuyordu. Mısır'ın İskenderiye Üniversitesi'nden sınıf birincisi olarak mezun olmuş, yumuşak sözlü, konuşkan ve yüksek eğitimli bir çocuk doktoruydu. 

Dokuz yaşında bir çocukken, İsrail'in 1956'da Gazze Şeridi'ni kısa süreliğine işgal ettiği dönemde, aralarında amcasının da bulunduğu 275 Filistinli erkek ve çocuğun Han Yunus'ta infaz edilmesine tanık olmuştu. Han Yunus'un saldırıya uğramasıyla on binlerce Filistinlinin kaçmak zorunda kaldığı komşu Refah kentinde de çok sayıda Filistinli, İsrail askerleri tarafından infaz edildi.

Kendisini evinde ziyaret ettiğimizde Sacco ve bana "Babamın kardeşi için ağlayışını ve gözyaşlarını hala hatırlıyorum," dedi el-Rantisi. "O olaydan sonra aylarca uyuyamadım... Bu olay kalbimde asla iyileşmeyecek bir yara açtı. Size bir hikaye anlatıyorum ve neredeyse ağlayacağım. Bu tür bir eylem asla unutulamaz... Kalbimize nefret tohumları ektiler."

İsraillilere asla güvenemeyeceğini biliyordu. Siyonist devletin amacının tarihi Filistin'in tamamını işgal etmek - İsrail 1967'de Gazze ve Batı Şeria'yı, Suriye'nin Golan Tepeleri ve Mısır'ın Sina Yarımadası ile birlikte ele geçirdi - ve Filistin halkını ebediyen boyunduruk altına almak ya da yok etmek olduğunu biliyordu. Öldürülenlerin intikamını alacağını biliyordu.

Al-Rantisi ve Yassin, 2004 yılında İsrail tarafından öldürüldü. Al-Rantisi'nin dul eşi Jamila Abdallah Taha al-Shanti İngilizce doktorasına sahipti ve Gazze'deki İslam Üniversitesi'nde ders veriyordu. Çiftin altı çocuğu vardı ve bunlardan biri babasıyla birlikte katledildi. Ailenin evi, 2014 yılında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği ve Koruyucu Hat Operasyonu olarak bilinen saldırı sırasında bombalanarak yerle bir edildi. Cemile de bu yıl 19 Ekim'de İsrail tarafından öldürüldü.

İsrail'in Gazze'deki soykırımı, aile üyelerini, arkadaşlarını, evlerini, topluluklarını ve sıradan bir hayat yaşama umutlarını kaybeden öfkeli, travma geçirmiş ve mülksüzleştirilmiş Filistinlilerden oluşan yeni bir nesil yetiştiriyor. Onlar da intikam peşinde koşacaklardır. Onların küçük terör eylemleri, İsrail'in süregelen devlet terörüne karşı koyacaktır. Kendilerinden nefret edildiği gibi onlar da nefret edeceklerdir. Bu intikam arzusu evrenseldir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, İngiliz Ordusu'nun Yahudi Tugayı'nda görev yapan Yahudilerden oluşan ve İbranicede "Tazminat" anlamına gelen "Gmul" adlı gizli bir birlik eski Nazileri avlamış ve idam etmişti.

"Ben ve halk biliyoruz/Bütün okul çocuklarının öğrendiğini," diye yazmıştı W.H. Auden. "Kötülük yapılanlar/Karşılığında kötülük yaparlar."

Nazilerin Polonya'daki Sobibor ölüm kampındaki ayaklanmaya katılan Chaim Engel, bir bıçakla kamptaki bir gardiyana nasıl saldırdığını anlattı.

Engel, "Bu bir karar değil" dedi. "Sadece tepki veriyorsunuz, içgüdüsel olarak buna tepki veriyorsunuz ve ben de 'Bırakın yapalım, gidip yapalım' diye düşündüm. Ve gittim. Ofisteki adamla gittim ve o Alman'ı öldürdük. Her yumrukta, 'Bu benim babam için, annem için, tüm bu insanlar için, öldürdüğünüz tüm Yahudiler için' dedim."

Engel'in Nazi gardiyana yaptığı şey, Hamas savaşçılarının 7 Ekim'de kendi hapishanelerinden kaçtıktan sonra İsraillilere yaptıklarından daha az vahşi değildi. Bağlamından koparıldığında açıklanamaz. Ancak imha kampının ya da Gazze'deki toplama kampında geçirilen 17 yılın arka planına yerleştirildiğinde bir anlam kazanıyor. Bu onu mazur göstermek değildir. Anlamak göz yummak değildir. Ancak bu şiddet döngüsü durdurulmak isteniyorsa bunu anlamak zorundayız. Hiç kimse intikam arzusundan muaf değildir. İsrail ve ABD, aptalca bir şekilde, bu kabusa yeni bir bölüm daha ekliyor.

İkinci Dünya Savaşı'nda muharip bir subay olan J.  Glenn Gray, "The Warriors" (Savaşçılar) adlı kitabında intikamın kendine özgü doğası hakkında yazmıştır: Savaştaki Erkekler Üzerine Düşünceler:

"Asker bir yoldaşını düşmana kurban verdiğinde ya da İkinci Dünya Savaşı'nda sıkça görüldüğü üzere, bombardımanlar ya da siyasi zulümler nedeniyle ailesi düşman tarafından yok edildiğinde, öfke ve kızgınlık derinleşerek nefrete dönüşür. O zaman savaş onun için bir kan davası niteliği kazanır. Kendisi de mümkün olduğunca çok sayıda düşmanı yok edene kadar, intikam arzusu yatıştırılamaz. Düşmanın her bir ferdini yok etmek için yanıp tutuşan askerler tanıdım, nefretleri o kadar şiddetliydi ki. Bu tür askerler, bombalamalar yoluyla kitlesel imhayı duymaktan ya da okumaktan büyük zevk alırlardı. Böyle bir askeri tanıyan ya da böyle bir asker olan herkes, nefretin varlığının her zerresine nasıl nüfuz ettiğinin farkındadır. Yaşama nedeni intikam almaktır; göze göz, dişe diş değil, on kat misilleme."

Vahşete uğramış, travmayla uyuşmuş, öfkeyle sarsılmış kişiler için, kendilerine acımasızca saldıran ve aşağılayanlar insan değildir. Onlar kötülüğün temsilcileridir. İntikam arzusu, on kat misilleme, kan nehirleri doğurur.

Yaklaşık 1.200 İsraillinin ölümüne neden olan 7 Ekim'deki Filistin saldırıları İsrail'in içindeki bu arzuyu besliyor, tıpkı İsrail'in Gazze'yi yok etmesinin Filistinliler arasındaki bu arzuyu beslemesi gibi. İsrail'in mavi beyaz Davut Yıldızlı ulusal bayrağı evleri ve arabaları süslüyor. Kalabalıklar, üyeleri Gazze'deki rehineler arasında olan aileleri desteklemek için toplanıyor. İsrailliler Gazze'de savaşmaya giden askerlere yol kavşaklarında yiyecek dağıtıyor. "İsrail savaşta" ve "Birlikte kazanacağız" gibi sloganlar içeren pankartlar televizyon yayınlarını ve medya sitelerini süslüyor. İsrail medyasında Gazze'deki katliamdan ya da 1,7 milyonu evlerinden sürülmüş olan Filistinlilerin çektiği acılardan çok az söz ediliyor. 7 Ekim saldırısında yaşanan acı, ölüm ve kahramanlık öyküleri sürekli tekrarlanıyor. Sadece kurbanlarımız önemlidir...

Gray, "Çok azımız korku ve şiddetin bizi ne kadar uzakta, dişi ve tırnağıyla hazır bekleyen yaratıklara dönüştürebileceğini bilir," diye yazdı ve şöyle devam etti: "Eğer savaş bana bir şey öğrettiyse, o da insanların göründükleri ve hatta kendilerini sandıkları gibi olmadıklarıdır."

Marguerite Duras "Savaş: Bir Anı" adlı kitabında, kendisinin ve Fransız Direnişi'nin diğer üyelerinin Nazilerle işbirliği yapmakla suçlanan 50 yaşındaki bir Fransız'a nasıl işkence yaptıklarını anlatır. Lyon'daki Montluc hapishanesinde işkence gören iki adam muhbir olduğu iddia edilen kişiyi soyar. Grup bağırırken onu dövüyorlar: "Piç. Hain. Pislik." Kısa süre sonra burnundan kan ve sümük akar. Gözü hasar görmüş. İnliyor, "Ah, ah, ah, ah. ..." Bir yığın halinde yere yığılır. Duras onun "diğer erkeklerle hiçbir ortak yanı olmayan biri haline geldiğini" yazar. Ve her dakika bu fark daha da büyüyor, daha da yerleşiyordu." Pasif bir şekilde dayağı izler. "Ne kadar çok vururlarsa ve ne kadar çok kanarsa, vurmanın gerekli, doğru, adil olduğu o kadar açık hale geliyor." Devam ediyor: "Vurmak zorundasınız. Siz kendiniz adalet olmadıkça dünyada asla adalet olmayacak. Yargıçlar, kürsülü mahkeme salonları rol yapıyor, adalet değil." "Her darbe sessiz odada çınlıyor. Tüm hainlere, giden kadınlara, kepenklerin arkasından gördüklerinden hoşlanmayan herkese vuruyorlar."

İsrail Filistinlileri istismar etti, aşağıladı, yoksullaştırdı ve ahlaksızca öldürerek kaçınılmaz karşı şiddeti kışkırttı. Bu, yüzyıldır akan kanın arkasındaki motordur. Gazze'deki soykırım, 1948'de 750 bin Filistinlinin topraklarından sürüldüğü, Irgun ve Lehi gibi Siyonist terörist milislerin katliamlarında 8 bin ila 15 bin kişinin öldürüldüğü Nakba'nın ya da büyük felaketin en kötü aşırılıklarını bile geride bırakmaktadır. 

Filistin direnişinin elinde, ABD, Rusya ve Çin'den sonra dünyanın en güçlü 4. ordusu olan, gezegendeki en iyi donanımlı ve teknolojik olarak en gelişmiş ordulardan birine karşı savaşmak için küçük silahlar ve roket güdümlü el bombalarından başka bir şey yok. Bu ezici güçlüklerle karşı karşıya kalan Filistinli savaşçılar, sadece Filistinliler arasında değil, tüm Müslüman dünyasında büyük bir takipçi kitlesine sahip yarı tanrılar haline geldi. İsrail, Hamas'ın ikinci adamı Yahya Sinvar'ı yakalayıp öldürebilir ama bunu yaparsa Sinvar, Ortadoğu'nun Ernesto "Che" Guevara versiyonu haline gelecektir. Direniş hareketleri şehitlerin kanı üzerine inşa edilir. İsrail buna sürekli tedarik sağlıyor.

ABD'nin İsrail'in Gazze'deki halı bombardımanını, katliamını ve etnik temizliğini savunma, finanse etme ve bunlara katılma kararı vicdansızlıktır. Soykırıma verdiği destek, yirmi yıldır süren savaşlar nedeniyle zaten paramparça olmuş olan Ortadoğu'daki ve dünyanın geri kalanının çoğundaki güvenilirliğinden geriye kalanları da yok etmiştir. Arabulucu olma hakkını kaybetmiştir; bu rol Çin ya da Rusya tarafından üstlenilecektir. İsrail'in saldırganlığını ve savaş suçlarını kınamayı reddetmesi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali konusundaki ikiyüzlülüğünü ortaya koymaktadır. Bölgesel bir çatışma olasılığı ile flört ediyorlar. On yıllardır bir aldatmaca olan barış sürecinin telafisi mümkün değildir. Geriye kalan tek dil ölümün dili. İsrail Filistinlilerle böyle konuşuyor. Filistinliler de bu şekilde karşılık vermeye zorlanıyor.

Biden yönetiminin Gazze'nin yerle bir edilmesi ve nüfusunun azaltılmasından kazanacağı çok az şey var. Özellikle de ateşkes çağrısı yapan protestoculara "terör yanlısı" olarak saldırdığı için Demokrat Parti'nin büyük kesimlerini yabancılaştırıyorlar. Senato Çoğunluk lideri Chuck Schumer, 4 Kasım'da Washington D.C.'de düzenlenen İsrail yanlısı bir mitingde "İsrail'in yanındayız" ve "Ateşkese hayır" sloganlarını atarken, Reuters/Ipsos anketi, katılımcıların yüzde 68'inin İsrail'in ateşkes uygulaması ve savaşı sona erdirmek için müzakere etmesi gerektiğini düşündüğünü gösterdi. Bu oran Demokratlar arasında yüzde 77'ye yükseliyor. Biden'ın onaylanma oranı ise yüzde 37'de kaldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Cuma günü [8 Aralık]  Gazze'de derhal ateşkes sağlanması ve tüm rehinelerin koşulsuz olarak serbest bırakılması için 13'e karşı 1 oyla karar aldı. ABD karara karşı oy kullandı. İngiltere ise çekimser kaldı. Karar taslağı ABD'nin vetosu nedeniyle kabul edilmedi. 

Biden'ın gerçek tabanı hayal kırıklığına uğramış seçmenler değil, milyarder sınıfı, Gazze ve Ukrayna'daki savaşlardan büyük karlar elde eden silah endüstrisi gibi şirketler, İsrail lobisi gibi gruplardır. Bir sonraki başkanlık seçimlerinde Biden'ın yenilgisi anlamına gelse bile politikayı onlar belirliyor. Biden kaybederse, oligarklar kendi çıkarlarına Biden kadar inatla hizmet eden Donald Trump'a sahip olurlar. 

Savaşlar sona ermez. Acılar devam ediyor. Filistinlilerin sayısı on binlerle ifade ediliyor. Bu tasarım gereğidir.

9.12.2023

Bültene kayıt ol