İsrail Gazze'ye saldırdı, 1’i çocuk 12 Filistinliyi öldürdü

06.08.2022 - 14:25
Haberi paylaş

İşgalci İsrail devletinin Gazze'ye düzenlediği saldırıda, aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 12 Filistinli hayatını kaybetti, 84 sivil yaralandı. Saldırıya tepki gösterildi. 

Filistinli örgütler saldırılara roketlerle karşılık verirken, İsrail ordusu 25 bin yedek askeri göreve çağırdı. İsrail Savunma Bakanlığı, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırılarının devam edeceğini açıkladı.

İsrail'in çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan hava saldırısına Birleşmiş Milletler (BM), İran, Katar, Ürdün ve Türkiye tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

Bölgedeki gerilim İsrail ordusunun 1 Ağustos'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlediği baskınla arttı. İsrail askerleri, bu baskında Cenin'deki İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi'yi yaralayarak gözaltına almış, çıkan çatışmada bir Filistinli hayatını kaybetmişti. İsrail ordusu birlikleri, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim bölgelerini birbirine bağlayan ana yolları kapatmış, Gazze semalarında onlarca insansız hava aracı uçurmuştu. Son 4 gündür devam eden süreçte Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı da kapalı tutuluyordu.

İsrail Gazze'ye 10 Mayıs 2021'de saldırılar başlatmış, Filistinli örgütler de saldırılara yanıt vermişti. Mısır arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde, 21 Mayıs 2021 itibariyle ateşkes sağlanmıştı. İsrail'in geçen yılki saldırılarında 65'i çocuk, 39'u kadın 232 Filistinli öldürüldü.

Bültene kayıt ol