İngiltere’de Napier ve Ceza kamplarındaki mültecilerin haklılıkları ortaya çıktı

14.03.2021 - 10:53
Haberi paylaş

İngiltere Bağımsız Sınırlar ve Göçmenlik Başmüfettişliğine (ICBI) göre, Britanya'nın dört bir yanındaki kamplarda mahsur kalan mülteciler , içinde bulundukları koşullarda depresif ve umutsuzlar. 

ICBI ve Cezaevleri Müfettişliği (HMIP) kurumu müfettişleri bu hafta “sığınmacılar için geçici barınma” konulu ilk soruşturmalarının temel bulgularını yayınladılar. Rapordaki bulgular, mültecilerin ve ırkçılık karşıtı kişilerin Batı Galler'deki Ceza ve York'taki Napier kampındaki zorlu koşulları protesto etmekte haklı olduklarını gösterdi.

Napier'e götürülen bir mülteci Socialist Worker'a şunları söyledi: “Müfettişlerin de bizim belirttiğimiz sorunlardan bahsetmesi çok iyi. Sonunda sesimizin duyulduğunu hissettik. Bu, kampları savunan tek kişinin İçişleri Bakanlığı ve Priti Patel'in kendisi olduğu anlamına geliyor."

Müfettişler, bir pandemi olmasına rağmen, İçişleri Bakanlığı'nın müteahhitlere "her bir sahayı kullanılır hale getirmeleri için iki haftadan az bir süre" tanıdığını tespit etti. Napier'deki sıkışık koşullar, "bir kişi enfekte olduğunda, büyük ölçekli salgın neredeyse kaçınılmaz" anlamına geliyor. 178 mültecinin pozitif çıktığı bir salgın sırasında, 400 sakinin tamamı dört haftayı ranzalarında geçirdi. Müfettişler, "Napier'de yaptığımız araştırmaya cevap veren hiç kimse, Covid-19'a karşı güvende tutulduğunu hissetmedi" diye ekledi.

Virüs bulaşan Napier'li bir mülteci, “Bu yerlerin güvenli olmadığını ve Covid-19 ile uyumlu olmadığını yeni öğrenmeleri bir skandal. Savunmasız insanların hayatları onları ilgilendirmiyor. Bu sadece cehaletin kasıtlı ve önceden tasarlanmış olduğunu gösteriyor" dedi.

Sonuç olarak sakinlerin ruh sağlığı zarar gördü. Rapor, her iki kampta da yanıt verenlerin yaklaşık üçte birinin zihinsel sağlık sorunları olduğunu gösterdi, Napier'dekilerin yaklaşık üçte birinin “kendisini intihara meyilli hissettiğini söylediğini” aktardı. Ruhsal sıkıntı yaşayanlar için de kamplarda yetersiz destek vardı.

Müfettişler, kamp koşullarını “mülteciler, kendilerine zarar verme riski yüksek olan insanlar için uygun olmadığını düşündüğümüz bir izolasyon ortamında kalıyorlar” şeklinde değerlendirdiler.

Sağlıksız koşullar

Mültecilerin “bakımsız, harap olmuş ve uzun süreli konaklama için uygun olmayan” yerlerde yaşadıkları tespit edildi. Müfettişler "Her iki bölgedeki binalar çok eski olduğu için temizlik zor, bazı alanlar çok kirli" şeklinde değerlendirmelerde bulundular.

Müfettişler ayrıca, “bölge sakinlerinin mahremiyet eksikliği, günlük yaşamları üzerinde kontrol eksikliği var. Kendilerine ne olacağı konusunda sınırlı bilgiye sahipler. Bu da yine sakinlerin moralleri ve akıl sağlığı üzerinde yıpratıcı bir etkiye sahip” diyerek durumu raporladılar.

Rapora göre kampların yönetimi de başarısızdı. Raporda “Personel büyük ölçekli toplu konaklama işletmek için deneyim ve beceriden yoksun. İçişleri Bakanlığı temsilcileri nadiren mevcut ve iletişim zayıf" şeklinde bölümler var. Bu, durumun İçişleri Bakanlığının liderlik ve planlamadaki temel başarısızlıkları olarak görülmeli.

Şubat ortasında Napier'deki kampta hâlâ 62 kişi vardı ve Aralık’tan beri 80 kişi Penally'e gitti. Napier’li bir mülteci, "İçişleri Bakanlığı, kampların kapatılması gerektiği kararına dair herhangi bir şey yapmadı" dedi. Müfettişler, Napier kampına yeni sığınmacıların nakledileceğinden bahsedildiğini de raporladılar: “İnsanları bir ay orada tutmak ve yerine yenilerini koymak istiyorlar.” "İçişleri Bakanlığı'nın kampı kapatacağını sanmıyorum ama kalış süresini kısaltacaklar. Esas olarak hata yaptıklarını kabul etmek istemedikleri içindir. İçişleri Bakanlığı'ndan birisi açıkça inatçı ve acımasız.”

West Wales'teki Irkçılığa Karşı Durun grubundan Patrick, Socialist Worker'a, rapordaki bulguların sürpriz olmadığını söyledi. "Tüm bunları zaten biliyorduk, bu durumun açıklanması gerekiyordu, artık zamanıydı. Mültecilerin neden oraya yerleştirildiğini sormalıyız. Nihai sonuç, tüm kampları kapatmak olmalıdır" dedi. 

Irkçılık karşıtları, BM'nin ırkçılık karşıtı gününe ilişkin eylem günü olan 20 Mart'ta hükümetin mültecilere yönelik ırkçı muamelesinden paçayı sıyıramayacağını açıkça belirtmelidir.

Bültene kayıt ol