Akdeniz'de mültecileri taşıyan bot battı: 1'i bebek 6 mülteci öldü

12.11.2020 - 13:27
Haberi paylaş

Akdeniz’de mültecileri taşıyan bir botun Libya açıklarında ikiye ayrılarak batması sonucu 1'i bebek 6 mülteci hayatını kaybetti.

Akdeniz’de mültecilere yardım organizasyonu olarak faaliyet sürdüren Open Arms'ın Twitter hesabından verdiği bilgiye göre, Libya'daki Sabratha Antik Kenti'nin 30 mil açığında bir mülteci botu batmak üzereyken, Open Arms tarafından mültecileri kurtarmak amacıyla operasyon düzenlendi. Operasyon sırasında ikiye ayrılan bottan denize düşen mültecilerden 110'unu Open Arms ekipleri tarafından kurtarıldı, 1’i 6 aylık bebek olmak üzere 6 mülteci yaşamını yitirdi.

İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığından olaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada da Libya arama-kurtarma bölgesi içindeki alanda zor durumda bulunan mülteci botunun sabah saatlerinde Avrupa Sınır Koruma Ajansı'na (FRONTEX) ait devriye uçağı tarafından fark edildiği ve Open Arms gemisinin bölgede kurtarma operasyonu başlattığı ifade edildi. Açıklamada, sağlık durumları ciddi olan 4 mültecinin Open Arms gemisinden tahliye edilmesi için sağlık ekibinin bulunduğu devriye botunun yola çıkarıldığı bildirildi. 

Akdeniz’de son 10 yılda 20 bine yakın mülteci denizde boğularak öldü. 2020 yılında ölen mülteci sayısı 712.

Bültene kayıt ol