Şili'de 2. büyük gösteri: 'Pinera, hükümet ve neoliberalizm gitmeli'

10.11.2019 - 08:57

Santiago'da dev bir gösteri yapan öğrenciler ve işçiler, devlet başkanı Pinera'ya meydan okudu.​

Sosyal eşitsizliğe, ulaşım, sağlık ve eğitimin pahalı olmasına karşı düzenlenen mitinge büyük bir kalabalık katıldı.

Günlerdir süren gösterilerde sert çatışmalar yaşanmış, Şili polisinin saldırıları sonucu şimdiye kadar 20 kişi hayatını kaybetmişti. Yüzlerce kişi de yaralandı.

Buna rağmen son mücadele dalgasının ikinci büyük gösterisi, saatler boyunca sürdü; Barışçıl ve kararlılıkla gerçekleştirildi. Aynı anda Santiago'nun çeşitli yerlerinde bazı göstericiler ile polis arasında sert çatışmalar yaşanıyordu.

Öğrenciler, işçiler ve yoksullar, diktatör Pinochet döneminden kalma anayasının temelden değiştirilmesini talep ediyor.

18 milyon nüfusu barındıran Şili, Güney Amerika'nın en istikrarlı ve kişi başına düşen gelirin en yüksek ülkesi durumunda. Buna karşılık zengin azınlık ve yoksul çoğunluk arasında büyük bir servet eşitsizliği uçurumu var.

Şilili öğrenciler ve emekçiler, bu adaletsizliği yaratan neoliberal ekonomik politikalara da 'son' diyor.

Başkan Pinera ise 7 Kasım'da "kamu düzenini güçlendirmek için” bazı yasal düzenlemelere gidileceğini açıkladı. Yasa değişikliği gösterilerde yüzü kapatan göstericilere, yağma yapanlara, barikat kurarak trafiğe engel olanlara daha sert cezalar öngörüyor.

9 Kasım'da düzenlenen barışçıl kitle gösterisi, baskıyla iktidarını sürdürmek isteyen Pinera'ya güçlü bir yanıt oldu.Bültene kayıt ol