Chemnitz'deki ırkçı saldırılar 'organize'

27.08.2019 - 12:37

Almanya'nın Chemnitz kentinde yürütülen soruşturmada, faşistlerin organize bir şekilde "göçmen avına" çıktıkları tespit edildi.

Almanya'nın doğusundaki Saksonya eyaletine bağlı Chemnitz kentinde Ağustos 2018'de ırkçıların düzenlediği saldırılara ilişkin yürütülen soruşturmada polis yeni bilgilere ulaştı. Deutsche Welle'nin haberine göre soruşturmayı yürüten Saksonya Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, kentteki nazilerin kendi aralarında organize ve hedefli olarak "göçmen avına" çıktıklarını tespit etti.

Faşistlerin kendi aralarındaki mesajlaşmaları inceleyen polis, Chemnitz'deki saldırılara katılanların göçmen kökenli kişilere, göçmen kökenli olabilme ihtimali olanlara ve gazetecilere yönelik "yüksek derecede şiddet kullanmaya" hazır olduklarına dikkat çekti.

Ne olmuştu?

Ağustos 2018'de Chemnitz'de düzenlenen bir kent şenliği sırasında çıkan sokak kavgasında 35 yaşındaki Daniel H. bıçaklanarak öldürülmüştü. Bir kişi de yine bıçaklanma sonucu yaralanmıştı. Olayın şüphelisi olarak yakalanan Alaa S. adlı kişi ise geçen hafta suçlu bulunarak dokuz buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Ölümle sonuçlanan sokak kavgası sonra "göçmen avına" çıkan faşistler, birçok yerde göçmenlere ve onlara ait dükkanlara saldırmıştı.

Olayların meydana geldiği dönemde basında "cadı avı" ifadesi kullanılmış ve ülke genelinde konu tartışmaya açılmıştı.

Chemnizt olayları nedeniyle Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Irkçılar organize oldu

"Cadı avı" ifadesinin kullanıldığı mesajlar 26 ile 28 Ağustos 2018 tarihlerine ait. Chemnitz'de nazilerin eylemlerine yol açan bir kişinin bıçaklanarak öldürülmesi olayı da 26 Ağustos'da meydana gelmişti. Yine mesajlaşmalar üzerinden elde edilen bilgilere göre aşırı sağcılar aralarında organize olamak için "yabancı dövmek isteyenlere" çağrılar yaptıkları belirtildi.

Faşist gruplardan Revolution Chemnitz'den Christian K. adlı kişinin insanları eylemlere katılmak için organize ettiği bilgisine ulaşıldı. Christian K. hakkında yaralama suçlamasıyla soruşturma yürütülüyor.Bültene kayıt ol