İstanbul en sağlıksız kentlerden biri

06.08.2018 - 08:09

Dünyanın en sağlıklı kentlerine dair yapılan incelemede, AKP tarafından tüm yeşil alanları yok edilen ve betonlaştırılan İstanbul sondan ikinci sırada yer aldı.

Dünya genelinde 89 kentin incelenmesiyle yapılan bir araştırmaya göre, İstanbul dünyanın en sağlıklı kentleri sıralamasında sondan ikinci.

İnternet üzerinden daire ve oda kiralama firması Spotahome tarafından yapılan araştırmaya göre, “Dünyanın en sağlıklı kentleri” listesinde Bursa 72. sırada, İzmir de 83. sırada geliyor.

Kentlerdeki yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama ömür beklentisi, obezite oranı, iş-özel hayat dengesi gibi 10 kriterin bir araya getirilmesiyle oluşturulan listede en sağlıklı kent Amsterdam olarak belirlendi. Amsterdam’ı Oslo ve Münih kentleri takip etti. Listenin son üç sırasında ise Casablanca, İstanbul ve Şanghay yer aldı.

İstanbul’un yeşil alanlar kriterindeki puanı 1.32

En sağlıklı kent Amsterdam’ın 10 kriter üzerinden ortalama puanı 6.97 olurken, İstanbul’un ortalaması 3.46’da kaldı.

72. sıradaki Bursa 4.61 puan, 83. sıradaki İzmir 3.79 puan aldı.

İstanbul özellikle yeşil alanların oranı, iş-özel hayat dengesi, elektrikli otomobil şarj etme noktalarının sayısı ve yetişkinlerdeki obezite oranları söz konusu olduğunda düşük puan aldı.

İzmir ve Bursa’nın İstanbul’dan farkı ise yeşil alanlar kriterinde daha yüksek puan almaları. Bursa yeşil alanları için 8.28, İzmir 4.9 puan aldı. İstanbul’un yeşil alanlar kriterindeki puanı ise 1.32 oldu.Bültene kayıt ol