Asbestli gemiye karşı protestolar devam ediyor

05.08.2022 - 12:03
Haberi paylaş

Bünyesinde tonlarca asbest barındıran Brezilya donanmasına ait  “NAe São Paulo” isimli savaş gemisinin söküm işlemlerinin İzmir Aliağa'daki yapılacak olmasına yönelik tepkiler sürüyor.

Gemi Brezilya’dan 5 Ağustos'ta (bugün) yola çıkıyor.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” sloganı ile São Paulo gemisine karşı İzmir Aliağa’da miting düzenledi. DİSK, Ankara’da Brezilya Büyükelçiliği önünde asbestli gemiyi protesto etti.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformunun düzenlediği mitingde özetle şu açıklama yapıldı:

"On yıllardır Aliağa'da faaliyet yürüten gemi söküm tesisleri, Dünya'da en ilkel çalışma koşullarına sahip, önlenebilir iş kazalarının sıklıkla yaşandığı işçi ölümlerinin maalesef sıradanlaştığı alanlardan biri. Gemi söküm patronlarının kâr hırslarını bu zamana kadar ne yarattıkları çevre tahribatı ne sökülen gemilerle bizlerin soluduğu havayı, içtiği suyu, bastığı toprağı zehirlemeleri ne de  işçi ölümleri durduramadı. Gemi söküm patronlarının kâr hırsı Aliağalıların sağlığından gemi söküm işçilerinin yaşamından değerli değildir.

SauPaulo ve diğer tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün!

Aliağa Gemi söküm tesisleri tam anlamıyla denetlensin ve çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilsin.

Mevcut yönetmeliklere kâğıt üzerinde uyan ancak insan ve çevre sağlığını hiçe sayan işletmeler kapatılsın.

Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin.

Biz bu gemiyi Aliağa'da istemiyoruz. Sao Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir. Hiçbir ülkenin sökümünü üstlenmediği geminin ülkemize getirilmesine itiraz ediyoruz. Aliağa'ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz.”

DİSK, Brezilya Büyükelçiliği önünde asbestli gemiyi protesto etti 

Brezilya Büyükelçiliği önünde bir araya gelen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, “Aliağa patronların çöplüğü değildir. Zehir gemisi Nae Sao Paulo Türkiye'den defol”, “Toksik gemi geldiği gibi gidecek” pankartları açarak, geminin Aliağa'da sökülecek olmasına tepki gösterdi. 

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, söz konusu geminin asbest ve yakıt kalıntıları gibi büyük miktarda zehirli maddeler içerdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Asbest ve diğer tehlikeli kimyasallarla dolu bir geminin varlığıyla ilgili endişemizi buradan güçlü bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Gemi asbest ve yakıt kalıntıları gibi çok büyük miktarlarda zehirli maddeler içermektedir.

Bunların ortadan kaldırılması, güvenli ve çevreye saygılı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Geminin 900 ton asbest içerdiği tahmin ediliyor. Ancak gemide bulunabilecek diğer zehirli madde miktarı kesin olarak bilinmemektedir. Bu gemilerin sökülmesinin toprağa, suya, insan sağlığına çok ciddi zararlar verdiği herkes tarafından bilinmektedir. Brezilya ve Türkiye hükümetinden zehir gemisi NAe Sao Paulo'nun Türkiye'ye gelmesine izin verilmemesini istiyoruz.”

Bültene kayıt ol