ABD’ye çifte kasırga tehdidi

26.08.2020 - 08:29

Bir yandan Haiti, Dominik Cumhuriyeti ve Küba’yı vuran Marco kasırgası, diğer taraftan tropik fırtına olarak başlayıp kasırgaya dönüşen Laura… Farklı yönlerden ABD’ye yaklaşan bu iki yıkıcı kasırganın, ülkenin güneyinde birleşmesi bekleniyor.

Marco ve Laura Karayip ülkelerinde büyük hasara ve can kayıplarına yol açtı, milyonlarca kişi elektriksiz kaldı, sel felaketleri yaşandı. Pazar günü şiddetini artırıp saatte 120 kilometre hıza ulaşan Marco kasırgasının bugün Louisiana’ya ulaşması bekleniyor. Laura ise ülkeye Perşembe günü varacak ve hedefi Teksas eyaleti. Laura’nın da şiddeti gitgide artıyor; karaya ulaşmadan hemen önceki hızının saatte 185 kilometre olacağı öngörüldü. Karaya vardığında ‘kategori 3’ seviyesinde olması bekleniyor ve bu oldukça şedit bir kasırgaya dönüşeceği anlamına gelir.

Kıtalara yaklaşan fırtına ve kasırgaların şiddetlerinin artmasının sebebi, deniz suyunun fazla ısınmış olması.

Geçtiğimiz yıl, tam olarak bu günlerde yaşanan Dorian kasırgası da Bahamalara yaklaştıkça etkisini artırmıştı ve sebebi yine deniz seviyesi sıcaklığının ortalama değerin üzerinde seyretmesiydi. Küresel ortalama sıcaklığın artmasından dolayı ısınan okyanus suyu, kasırga ve tayfunlara yakıt sunar, kategorisini yükseltir. Deniz seviyesi sıcaklığı 1 santigrat derecenin üzerinde olursa, yani anormal değerlere ulaşırsa, rüzgâr hızı yüzde 7, rüzgâr tahribatı yüzde 23 artıyor. Isınma yalnızca deniz suyunda gerçekleşmediği, karalarda da küresel ortalama sıcaklık değerinin üzerinde seyrettiğimiz için, nem seven bir havayı soluyoruz. Bu da kasırganın etkisini artırmasına yardımcı oluyor. Üçüncü bir faktör de yine iklim krizinin kaçınılmaz bir sonucu olarak yükselmeye devam eden deniz seviyesi. Karaya ulaşan kasırga deniz yüzeyini kabartır. Buna fırtına dalgası deniyor. Deniz seviyesi yükseldiği için, fırtına dalgaları daha şiddetli olmaya başladı.

Louisiana’nın iki kasırgayı peş peşe yaşayacağı söyleniyor. Her iki eyalette de acil durum ilan edilirken, binlerce kişinin yaşadığı kıyı bölgeleri tahliye edilmeye başlandı, halk, fırtına dalgalarına karşı uyarıldı. Bölge sakinlerinin, birkaç gün sürebilecek elektrik kesintisi yaşamaya hazırlıklı olmaları istendi.Bültene kayıt ol