İklim felaketleri: Sel, yıldırım, dolu...

10.06.2019 - 09:25

Ankara'da sağanak yağmur sonucu oluşan selde 3 kişi yaşamını yitirdi. Aşırı hava olayları birçok ilde hayatı felç ediyor.

Dün akşam saatlerinde başlayan sağanak Etimesgut, Çankaya ve Polatlı ilçelerinde sele sebep oldu. Birçok ev ve işyerini su bastı.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Çankaya'da taşkın suya kapılan Ayşe Arslan, Etimesgut'ta işyerine dolan suyu temizlemek isterken elektrik akımına kapılan Metin Altınışık ve konutuna dolan suyun yol açtığı panik ve heyecan sonucu kalp krizi nedeniyle Metin Önder hayatını kaybetti.

Batman'da Soğuksu köyüne düşen yıldırım sonucu, mera ve ekili alanda yangın çıktı.

Şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılan yangın Kuyubaşı köyü ve Batı Raman Dağı eteklerindeki petrol kuyularına doğru ilerledi. Traktör, kürek ve kazmalarla yangına müdahale eden vatandaşlar, alevlerin yerleşim yerine ulaşmaması için mücadele verdi.

2 saat süren yoğun çabalar sonucu yangın kontrol altına alındı, fakat 500 dönüm tarım arazisi kül oldu.

Aynı gün Kırıkkale'de aşırı yağış ve dolu sonucu tarım arazileri tahrip oldu.

Beş gün önce aynı felaket Kastamonu'da yaşanmıştı. 12 saat süre dolu yağışı sonucu birçok araba, tarım arazisi ve işyeri zarar görmüştü.

Kayıtlı tarihin en sıcak yılında, birçok ilde yüksek sıcaklıklar ölçülüyor.

Küresel ısınmaya karşı herhangi bir mücadelenin yürütülmediği Türkiye'de, iklim felaketleri, milyonlarca insanın hayatını ve geçim kaynaklarını tehdit ediyorBültene kayıt ol