Roni Margulies

Roni Margulies son yazıları

Roni Margulies tüm yazıları

21.02.2015 - 01:30

İki beyinli adam

Biyolojik olarak mümkün müdür, anatomi biliminde yeri var mıdır, tam olarak bilemiyorum, ama Tayyip Erdoğan’ın iki tane beyni var galiba.

Ve bunlar çok farklı. Biri cin gibi, diğeri hiç çalışmıyor.

(İki beyinli bir Tayyip yerine, iki ayrı Tayyip de olabilir tabii, ama bu ihtimali düşünmek bile istemiyorum.)

Beyinlerden biri, cin gibi olanı, Amerika’ya meydan okuyup laf çaktığı zaman hem Türkiye’de hem de emperyalizmin hışmına uğrayan ülkelerde çok olumlu bir etki yarattığını biliyor.

“One minüt” olayında da öyle oldu, Mısır’ın darbeci generali Sisi’yi onaylamayı reddettiğinde de. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde Tayyip bu çıkışlarıyla halk arasında büyük kredi kazanıyor.

Üstelik, Dışişleri camiasında, Amerika dostları arasında “Ay, ne kötü oldu!”  bağırtılarına rağmen, bunlar haklı çıkışlar.

Son çıkışı da öyle. Dedi ki, “Üç Müslümanın öldürülmesi noktasında özellikle Başkan Obama, Kerry ve Biden’ın şu ana kadar hiçbir açıklama yapmamış olması manidardır. Bunlar terörist değil, bunlar Suriyeli Müslüman. Sayın Obama’ya sesleniyorum, neredesin başkan diyorum, Biden’a sesleniyorum, neredesiniz diyorum. Siz bu tip olayda sessiz kalırsanız dünya da size sessiz kalacaktır.”

Amerika’da İslam düşmanlığının devlet eliyle kışkırtıldığı, adeta resmî ideoloji hâline geldiği, sokaklarda Müslümanların (ve hatta Müslüman olmayan ama yabancı görünümlü olduğu için Müslüman zannedilen insanların) saldırıya uğradığı, öldürüldüğü doğru. Buna dikkat çekmek, bunu kınamak, bir yandan demokrasi havariliği yaparken bir yandan da kendi Müslüman vatandaşlarının güvenliğini korumaya bile zahmet etmeyen Amerika’yı kıyasıya eleştirmek de tümüyle doğru.

Fakat Tayyip’in cin gibi beyni bunları yaparken, hiç çalışmayan beyni de devreye giriveriyor anlaşılan.

Tayyip Obama’ya çıkıştığında dünyanın bütününde, hatta AK Parti’nin en sadık seçmenleri arasında bile, “Bi dakka yahu, bi dakka, one minüt” diye düşünmeyen olmamıştır herhalde. Şu soruları aklına  getirmeyen de olmamıştır: “Bi dakka kardeşim, şu son bir iki yılda, ne savaş ne de darbe yaşanırken, Türkiye’de kaç masum Müslüman öldü? Kimin polisi öldürdü bunları? Amerikan polisi mi? Obama’nın kendisi mi? Sonra da kim korudu katilleri? Kim terfi ettirdi hepsini?”

Tayyip beyinlerinin aptal olanı demiş ki, “Benim de Obama’yla ilk göreve geldiği dönemde aram çok iyiydi. Hatta biliyorsunuz bizi ‘Beyaz Ev’ denilen yerde ailece ağırladılar... Sonra baktık mesele anlayamadığım şekilde farklı gelişmeye başladı.”

Türkiye’de de mesele farklı gelişmeye başladı.

Roni Margulies

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol