Faruk Sevim

Faruk Sevim son yazıları

Faruk Sevim tüm yazıları

22.01.2015 - 11:47

Metal işçilerinin grevi kazanmalıdır

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, işveren örgütü MESS’in dayattığı 3 yıllık sözleşmeye karşı örgütlü olduğu 41 fabrikada 15 bin işçi için grev kararı aldı, grev 29 Ocak’ta başlayacak. Birleşik Metal-iş sendikası 2 yıllık sözleşme, düşük ücretlilere ek zam, ücretlere ortalama yüzde 20 zam ve insanca çalışma koşulları talep etti. Daha önce MESS’le toplu sözleşme imzalayan Türk Metal ve Çelik iş, yüzde 9,8 zammı kabul ettiler ve 3 yıllık sözleşmeyi imzaladılar.

Metal işçileri 1991 yılından beri toplu bir grev yaşamadı, sürekli patronların dediklerini kabul ettiler, hak kayıplarına uğradılar. Fabrikalarda ortalama giydirilmiş ücret aylık 1400 TL. Sürekli iş kazaları, ölümlerle karşı karşıyalar. Bu sözleşme döneminde MESS ilk defa toplu sözleşmenin 3 yıllık imzalanmasını dayattı, bu dayatma bardağı taşıran damla oldu. Metal işçileri bu mücadeleyi kazanabilir mi, işçi sınıfı patronlara karşı uzun yıllardan sonra ilk kez başarılı olabilir mi?

21 Aralık Gebze mitinginde işçiler MESS’in dayatmalarına karşı direnme kararlılıklarını gösterdiler. Artık farklı işkollarından işçiler ve tüm emek dostları bu mücadelenin içinde yer almalı, dayanışma içinde olmalı ve metal grevinin kazanması için çaba göstermelidir. Çünkü bu sözleşme sadece metal işçilerinin değil, tüm işçilerin geleceğinin belirlendiği bir toplu sözleşme olabilir. Görünürde 15 bin metal işçisini ilgilendiren bu grev kazanılabilirse, aslında tüm işkollarındaki işçilerin ücretleri ve sosyal hakları olumlu etkilenir. Aynı 1989 Bahar eylemlerini başlatan belediye işçileri gibi. Ve doğru adımlar atılırsa işçi sınıfının gücünün ne kadar büyük olduğu görülür. Öncelikle işyerlerinde grev hazırlık komiteleri oluşturulmalı, var olanlar daha etkin hale getirilmelidir. Diğer işkollarındaki işçiler bu mücadeleye dahil edilmeli, birlikte mücadele etmenin önemi anlatılmalıdır.

Birleşik Metal-iş’in grevi, iş güvenliği ve taşeron konusunda yapılan mücadeleler benzeri tarihi bir öneme sahip. Sınıf mücadelesinin parçalı olarak kendini gösterdiği ama birleşemediği bir dönemden geçiyoruz. Metal grevi bu parçalı eylemlerin en büyüğü olacak, dolayısıyla kazanması için çok çalışmak gerek. Bu mücadele kazanırsa, işçi hareketi hızla büyüyebilir.

Faruk Sevim

[email protected]

(Sosyalist İşçi)


Bültene kayıt ol