Mayıs ayında erkekler en az 32 kadını öldürdü

03.06.2022 - 11:12

Aşırı sağcı iktidarın cinsiyetçiliği kışkırttığı koşullarda, kadınlara karşı adı konulmamış bir savaş sürüyor. Çocuklar da şiddetin, istismarın, cinayetlerin hedefinde.

Bianet'ten Evrim Kepenek'in basında çıkan haberlerden yaptığı derlemeye göre geçen Mayıs ayında erkekler en az 32 kadını öldürdü, en az dört kadına tecavüz etti. En az 64 kadına şiddet uyguladılar, en az 22 kız ve oğlan çocuğunu istismar ettiler, en az 11 kadını taciz ettiler, 65 kadını da seks işçiliğine zorladılar.

Mayıs ayı verilerinde öne çıkanlar:

- Mayıs’ta en az 21 kadının ölümü (Adana (1), Aydın (5), Çorum (1), Elazığ (1), Hatay (1), İstanbul (4), İzmir (1), Kayseri (1), Kırklareli  (1), Manisa (2),Manisa (1), Ordu (1), Van (1)) basına şüpheli olarak yansıdı. 

- Aydın’da bir kadın kendisine sistematik şiddet uygulayan ve işkence eden kocasına karşı meşru müdafaa hakkını kullandı.

- Erkekler, Sakarya’da bir kadını öldürmekle veya kadınlara zarar vermekle tehdit etti.

Cinayet

- Erkekler, Mayıs’ta en az 32 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 18 idi. Ayrıca erkekler, kadınların yanında bulunan en az dört erkeği de öldürdü.

- Mayıs’ta öldürün kadınlardan biri trans kadındı. Kadınları öldüren erkeklerden biri, güvenlik görevlisiydi.

- Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Suriyeli, bir kadın da Afganistan vatandaşıydı. Erkekler en az beş kadını “koruma” veya “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürdü. İki kadın şiddete karşı korunma istemişti, talebi karşılanmadığı için öldürüldü.

- Erkeklerin 19 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 12 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için öldürdü. Erkekler, bir kadını da “ücret” tartışması sırasında öldürdü.  

- 21 kadını kocası, eski kocası veya sevgilisi öldürdü. İki kadını akrabası. Yedi kadını öldüren sekiz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Bir kadını hastası, bir kadını da komşusu öldürdü.

- Erkekler, 20 kadını ev içinde, 12 kadını işyeri, ormanlık alan, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü. 

- Erkekler kadınlardan yarısından fazlasını ateşli silahlarla öldürdü.

- Erkekler, 20 kadını ateşli silahlarla, iki kadını boğarak, beş kadını da kesici aletle, iki kadını işkence ederek, bir kadını darp ederek, bir kadını balkondan atarak öldürdü. Erkeklerin bir kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

- Kadınları öldüren 34 fail vardı. 22 fail tutuklandı, sekiz fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımazken, üç fail gözaltına alındı.

Çocuğa şiddet - çocuk cinayeti

- Erkekler, Mayıs’ta altı çocuğu öldürdü. Geçen yıl bu sayı bir idi. Altı çocuğu da babası öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü iki çocuk Ukraynalı, iki çocuk Afganistanlıydı.

- Erkekler, 3 çocuğu bıçakla, bir çocuğu darp ederek, iki çocuğu da balkonda atarak öldürdü.

Cinsel Saldırı / tecavüz

- Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, Mayıs’ta en az dört kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı dokuzdu. 

- Bir kadına yoga öğretmeni, iki kadına doktor tecavüz etti. Bir kadına tecavüz eden erkeğin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

- Erkekler, bir kadına hastanede tecavüz ederken, erkeklerin üç kadına nerede tecavüz ettiği bilgisi basına yansımadı.

Taciz

- Mayıs 2022’de erkekler en az 11 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 13 idi.

- Erkekler, altı kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler beş kadını da fotoğrafını veya videosunu çekerek taciz etti.

- Erkekler 11 kadını ev dışı alanlarla taciz etti. Kadınları taciz eden 10 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımazken bir kadını da komşusu taciz etti.

- Kadınları taciz eden 12 fail erkek vardı. Sadece bir fail erkek tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Üç fail hakkında soruşturma başlatıldı. Bir fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Bir fail serbest bırakıldı. Üç failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk istismarı

- Erkekler, Mayıs’ta en az 22 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 16 idi.

- En az dokuz çocuğu istismar eden dokuz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. 10 çocuğu iki öğretmen, bir çocuğu akrabası, iki çocuğu babası istismar etti.

- Erkekler, dört çocuğu ev içinde, 18 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

- Çocukları istismar eden 12 fail erkek vardı. 10 fail tutuklandı. Bir fail serbest bırakıldı, bir fail hakkında yasal süreç başlatıldı.

Şiddet / yaralama 

- Erkekler, Mayıs’ta en az 64 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 67 idi. 

- Erkeklerin şiddet uyguladığı 10 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az on iki kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

- Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliydi.

- En az 46 kadını kocası, eski sevgilisi öldürdü, bir kadını damadı, bir kadını babası, bir kadını da iş arkadaşı öldürdü. 15 kadını öldüren 16 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

- Erkekler sekiz kadını ayrılmak istediği için, üç kadını kıskandığı için bir kadını aidat ödemek istemediği için öldürdü. Erkekler bir kadını işe geç geldiği için öldürürken, erkeklerin 52 kadını yaralama “bahanesi” basına yansımadı.

- Erkekler, 51 kadını darp ederek yaralarken, dört kadını ateşli silahlarla, altı kadını da kesici aletle yaraladı. Erkekler iki kadını yakıcı madde ile yaralarken bir kadını da doğalgazla öldürmeye çalıştı.

- Erkekler, 24 kadını iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 30 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin on kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

- Kadınlara şiddet uygulayan 65 fail vardı. Sadece bir fail tutuklandı. 30 fail hakkında soruşturma başlatıldı. En az üç fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Bir failin süreci basına “intihar etti, bir failin durumu da “polis öldürdü” diye yansıdı. En az üç failin süreci “kaçtı aranıyor” diye yansırken, iki fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Yedi fail gözaltına alınırken, en az 17 failin hukuki süreci basına yansımadı.  

Seks işçiliğine zorlama

- Erkekler, Mayıs’ta en az 65 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 584 idi. Seks işçiliğine zorlanan 27 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

- Kadınları seks işçiliğine zorlayan 72 fail vardı. 18 fail tutuklandı. 52 fail gözaltına alındı, iki fail de gözaltından serbest bırakıldı.Bültene kayıt ol