Kadınlar sokaktaydı: “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”

25.11.2018 - 18:20

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için binlerce kadın sokaklardaydı. İstanbul ve Ankara’da eylemlere polis saldırdı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için İstanbul’da Tünel’de binlerce kadın bir araya geldi. İstiklal Caddesi’ndeki bütün ara sokakları kapatan polis, kadınların eylemine biber gazı ile saldırdı.

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Jin jiyan azadi”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz” sloganları ile direnen kadınlar dağılmadılar. Her sokakta basın açıklamasını okumaya çalışan kadınlar, sosyal medya hesaplarından da açıklamayı yaydılar.

Ankara’da ise Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlara polis saldırdı.

“Kadınları değil, erkek şiddetini engelle”

Kadınlar tarafından pek çok şehirde yapılan açıklada şöyle denildi:

"Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. Karşı karşıya kaldığımız erkek şiddetini, bu şiddetin devletler eliyle meşrulaştırılmasını ve uygulanmasını dünyanın dört bir yanında görünür kıldığımız bugünde ne acı ki sesimiz şiddetle kısılmak isteniyor. Herg ün göz göre göre gelen kadın cinayetlerinin önlenemediği bu ülkede bir de bu şiddetin karşısında sessiz bırakılmak isteniyoruz. Kadın cinayetlerini, erkek şiddetini önleyemeyenler biz kadınların isyanını durdurabileceğini sanıyor. Halbuki biz kadınların susmaya, haklarımızdan, mücadelemizden, hayatımızdan ve birbirimizden vazgeçmeye hiç niyeti yok. Kadınları değil, erkek şiddetini engelle. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz."


SEÇTİKLERİMİZ

Ümit Kıvanç
Rusya’nın egemenleri

Bültene kayıt ol