Schneider Elektrik’te anlaşma sağlandı: Ücretlere yıllık yüzde 100 zam

22.01.2023 - 10:27

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu, MESS’e bağlı 5 işletmeden Schneider Elektrik’te grev öncesi anlaşma sağlandı. İki yıllık anlaşmaya göre sözleşme bitiş tarihi olan 31 Ağustos 2022’deki saat ücretlerine yüzde 40 artı 19 TL zam yapılacak. Bu zam ile ortalama bir işçinin ikramiye dâhil aylık net ücreti net 15 bin 277 TL olacak.  

Diğer 6 aylık dilimlerde zamlar şöyle olacak: 2. Altı ay: Yüzde 18 zam (Enflasyon yüzde 18’i geçerse, farkı ödenecek), 3. Altı ay: Enflasyon oranı artı saat ücretlerine 4,25 TL zam. 4. Altı ay: Enflasyon oranında zam

İşçi ücretlerinde ilk yıl için sağlanan artış ortalama yüzde 100’ü buluyor. Sosyal haklarda da yıllık artış oranı yüzde 100 olacak.

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikasının (EMİS) kendisini feshedip Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına (MESS) katılmasının ardından daha önce EMİS kapsamında yer alan fabrikaları kapsayan TİS görüşmeleri son iki dönemdir MESS’le yürütülüyor.

Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik’te çalışan 2 bine yakın işçiyi kapsayan ve ekim ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde MESS 3 yıllık sözleşme, ilk 6 ay için yüzde 30, sonraki aylarda ise enflasyon oranını dayattı. İşçilerin talebi ise 2 yıllık sözleşme ve yüzde 100 ila 130 arasında zam oldu.

Yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Bandırma’da bulunan iş yerleri için 23 Ocak’ta uygulanmak üzere grev kararı alındı.

Grev öncesi MESS’in Birleşik Metal-İş ile görüşme talep etmesi üzerine dün Schneider Elektrik için bir görüşme yapıldı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Birleşik Metal-İş şu bilgileri verdi: “Birinci 6 ay, 31 Ağustos’taki saat ücretlerine yüzde 40 artı 19 TL zam yapılacak. Bu zam ile ortalama bir işçinin ikramiye dahil aylık net ücreti net 15 bin 277 TL olacak. Bu ücret dışında aylık olarak vardiya primi ile yakacak ödenekleri de artışla ödenecektir. İkinci 6 ay, 28 Şubat 2023 tarihindeki saat ücretlerine yüzde 18 zam yapılacak. Ancak mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 18’i aşması halinde, aşan kısmın tamamı 28 Şubat’taki ücretlere yansıtılacak. Üçüncü 6 ay, 6 aylık enflasyon oranının üzerine saat ücretlerine 4.25 TL eklenecektir. Dördüncü 6 ay, 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacaktır. Sosyal haklarda ise yıllık yüzde 100 zam yapılacak. Kurban Bayramı ödeneği için ise yüzde 120 oranında artış yapılacak. Bu hakların dışında, erzak ve kıdem ödüllerinde muhtelif kazanımlar elde edilmiştir.”

Birleşik Metal-İş diğer işletmeler için yarın görüşmelerin yapılacağını duyurdu.Bültene kayıt ol