Türk Metal grev kararı aldı: Ölümüne çalıştık kazanacağız!

25.12.2021 - 17:06

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Gemlik Şubesi'nin kongresinde yaptığı konuşmada grev kararı aldıklarını açıkladı. Kavlak ayrıca Kocaeli’de merkezi miting yapacaklarını duyurdu.

Kongrede işçiler sık sık, “Direne direne kazanacağız", "Ölümüne çalıştık kazanacağız", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "Eylemse eylem grevse grev", "Şartel inecek bu iş bitecek” sloganları attı.

Kongrede konuşan Türk Metal Sendikası Gemlik Şube Başkanı Kemal Durmaz, “Pandemi nedeniyle zor günler geçirdik. Yüksek enflasyon ve artan dolar yaşamımızı zora soktu. TİS sürecinde eylemlere başladık ve hakkımızı alacağız. Çünkü biz ölümüne çalıştık, kazanacağız” dedi.

Kavlak: “Mücadele ederek, direnerek kazanacağız”

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak da "Ekonomik krizi yaşıyoruz pandemiyle birlikte. Gözümüz dövizde dolar çıktıkça paramız eriyor. Dayanma gücümüzün sınırındayız. Bir gece cebimizde 100 lira ile yatıyoruz 90 lira ile uyanıyoruz, böyle adalet istemiyoruz, biz böyle düzen istemiyoruz. Pandemi bizi vurdu, çip krizi bizi vurdu, biz bu karanlık tablodan nasıl çıkacağız? Mücadele ederek, direnerek, işi bırakarak buradan çıkarız. Günlerdir hepimiz ayaktayız, sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonraki süreçte eylemse eylem, grevse grev. Bütün bölgelerde eylemlerle mücadelenizi yükseltiyoruz. Eylemlerimizi devam ettireceğiz pazartesi gününden itibaren. Bu sürecin sonunda muhataptan cevap gelmezse Kocaeli Meydanı'nda miting yapacağız” dedi.

Grev kararını alarak geldiğini söyleyen Kavlak, grev tarihini ise açıklamadı.

"TÜİK’in açıkladığı çakma enflasyona değil çarşıya pazara göre hakkımızı istiyoruz" diyen Kavlak, “Kayıplarımızı istiyoruz. Bununla yetinmiyoruz refah payı istiyoruz. Büyüttüğümüz ekonomiden payımızı istiyoruz. İtirazımız cebimizden uçup giden parayadır, küçülen ekmeğedir. Ben dün aldığım peyniri, zeytini bugün alamıyorum. TÜİK’in açıkladığı rakamlara kimse inanmıyor. Bizim karşımıza bahanelerle gelmeyin, sizin yaşadığınız kriz de bizim yaşadığımız pembe dizi mi? Çip kriziyle gelmeyin” dedi.

Renault fabrikasının 51 gün boyunca çip krizi nedeniyle durduğunu, TOFAŞ'ta ise 55 gün olduğunu ifade eden Kavlak, “Peki üretimi biz mi durduruyoruz? Bize bunlarla gelmeyin. Biz bu krizlerin faturasını canımızla ödedik. Bir kez daha söylüyorum biz umutsuz değiliz. Bundan önce çalıştık ürettik hakkımızı aldık yine alacağız. Zaman yaklaşıyor bunu herkes görecek. O masadan hakkımızı almadan kalkmayacağız. Biz nedeni olmadığımız sorunun mağduru olmak istemiyoruz. Kimse kısa vadeli çıkarlara odaklanarak bir gelecek aramasın. Biz demokrasi istiyoruz, biz sendikal haklarımızı özgürce örgütlenmek istiyoruz, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın istiyoruz, iş cinayetlerinde ölmek istemiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Metal işkolunda en fazla üyeye sahip sendika olarak pazarlık masasına oturan Türk-İş'e bağlı Türk Metal, MESS'in dayatmaları üzerine masadan kalktı ve toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlığa girdi.

Türk Metal-İş üyesi işçiler Bursa şehir merkezinde yürüyüş yaparak MESS'i protesto etti. 14 Aralık Salı günü MESS’in İstanbul’daki Merkez Ofisi ile Ankara, İzmir ve Bursa’daki bölge temsilciliklerinin önüne siyah çelenk bırakıldı. Sendika, bunun ilk uyarı eylemi olduğunu duyurdu.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ise 20 Aralık'tan itibaren örgütlü olduğu fabrikalarda 1 saatlik iş bırakma, yürüyüş ve basın açıklamaları yaparak MESS'in sefalet zammı dayatmasına karşı mücadele başlattı.

Türk Metal Sendikası Ağustos ayında açıkladığı MESS grup sözleşme taslağında yüzde 29,5 zam talep ederken, Birleşik Metal-İş aynı ayda açıkladığı taslakta yüzde 31 ücret zammı talep ediyor. Bu talepler bile çoktan erirken, MESS yüzde 12'de ısrar ediyor. Sendikalar ise gerçek enflasyon ve gelir kaybı oranında zam istiyor.

Aralık ayı başında TÜİK enflasyonu yüzde 21 oranında açıklarken, bağımsız iktisatçıların oluşturduğu ENAG enflasyonu yüzde 58 olarak açıkladı.Bültene kayıt ol