İsrailli protestocular: 'Utanç, utanç, utanç!'

07.01.2024 - 13:30

Gazze'ye saldırı etrafından kurulan ulusal birlik dağılıyor. İsrail'de dört şehirde sokağa çıkan binlerce protestocu esirlerin serbest bırakılmasını, hükümetin istifasını ve Gazze savaşının bitirilmesini istedi.

Gösterilerin en büyüğü Tel Aviv'deki Rehine Meydanı'nda oldu. İsrailli esirlerin aileleri ve binlerce destekçisi Netanyahu hükümetine meydan okudu ve savaşın bitirilmesini istedi.

El Cezire muhabirleri miting izlenimlerini şöyle aktardı:

"Bu daha önce görülmemiş bir şey çünkü savaşın başlangıcı boyunca, hükümet karşıtı protestocular da dahil olmak üzere herkes savaşın olduğu, Gazze'de esirlerin tutulduğu bir dönemde birlik olmaları gerektiği konusunda hemfikirdi.”

Önceki haftalarda yapılan eylemlere çok az sayıda kişi katılıyordu. 

Protestocular hükümete atıfta bulunarak "utanç, utanç, utanç" anlamına gelen "Bushah bushah, bushah" diye bağırdı ve kızgındılar.

Kudüs'te İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog'un evinin önünde gösteri yapan insanlar, Gazze'de hâlâ tutulan 100'den fazla esirin geri verilmesini talep etti.

Bir diğer protesto da Kayserya şehrinde Binyamin Netanyahu'nun konutunun önünde gerçekleşti.

Hayfa şehrinde de kalabalık bir hükümet karşıtı gösteri yapıldı.

Aşırı sağcı Netanyahu liderliğindeki savaş ittifakın bozan, 7 Ekim'de Hamas'ın saldırısı sırasında esir alınanların ailelerinin inatçı mücadelesi oldu. Hükümete kalsa Gazze'de tutulan esirler, savaş doktrinleri gereği umursanmayacaktı.

Kasım 2023'ün son haftasında gerçekleşen ilk ateşkes ve rehine takasını sağlayan asıl etken de ailelerin mücadelesiydi. Fakat İsrail ordusu, ateşkes sonrası en ağır bombardımanlarına başladı ve Filistinli sivilleri katlederken rehinelerin hayatını hiçe saydı. 

Savaşın ilk haftalarında yapılan kamuoyu araştırmaları, her beş İsrail vatandaşından dördünün Gazze'ye saldırıları desteklediğini gösteriyordu. Şimdi rüzgar tersine döndü. Savaş mutabakatı sokakta bozuluyor. Binlerce kişi boğazına kadar yolsuzluklara batmış, bir yargı darbesiyle aşırı sağcı iktidarını yerleştirmek isteyenlerden hesap sormaya başladı.Bültene kayıt ol