Kasırga öldürüyor ama Batı Rohingya mültecileri desteklenmiyor

22.05.2023 - 12:02

Bangladeş'in güneydoğusundaki dünyanın en büyük mülteci kampında sıkışıp kalan Rohingya halkı bu hafta, çektikleri acıların Batı'nın insan hakları barometresinde neden bu kadar alt sıralarda yer aldığını soruyor olmalı.

Irkçılık, yoksulluk ve iklim değişikliği hayatlarını mahvetmiş durumda. Yine de onlar için uluslararası destek akışı, Eurovision'da bayrak sallayarak destek sunmak ya da bir hayır işi için ünlülerin desteği söz konusu değil.

Bu hafta Bangladeş ve Myanmar'da kıyıya vuran Mocha Kasırgası evlerin çatılarını uçurdu ve tüm köyleri yerle bir etti. Bölgeyi şimdiye kadar vuran en güçlü fırtınalardan biri olan bu kasırga, 3,5 metrelik bir gelgit dalgası yaratarak alçak bölgelerdeki sokakları sular altında bıraktı.

Saatte 155 mile varan rüzgârlar kıyı şeridindeki dağınık adalarda yaşayan küçük balıkçı topluluklarını şimdiden yerle bir etmiş durumda. Korkunç koşullar Bangladeş'in güney doğusunda bulunan ve yaklaşık bir milyon Rohingya'ya ev sahipliği yapan dev Kutupalong mülteci kampını da yok etmekle tehdit ediyor.

Rohingya Müslümanları, ordunun etnik temizlik misyonunun bir parçası olarak ülkenin batısını yakması, işkence etmesi ve tecavüz etmesi üzerine 2017 yılında Myanmar'dan kaçtı. Sivil başbakan Aung San Suu Kyi askerlerini destekledi.

Sığınacak bir yer arayan Rohingyalar sınırı geçip Bangladeş'e girdiklerinde kendilerini aşağılanmış ve çoğu insanın yaşadığı kasaba ve şehirlerden uzaktaki kamplara hapsedilmiş olarak buldular. Çalışmalarına izin verilmeyen mülteciler, Birleşmiş Milletler'in (BM) sınırlı yardımlarıyla hayatta kalmaya çalışıyor. Bu finansman da her an geri çekilebilecek ya da reddedilebilecek devletlerden gelen paraya dayanıyor.

Şu anda hayal edilebilecek en kötü koşullardan bazılarında yaşıyorlar, ancak hayatları daha da kötüleşmeye hazırlanıyor. Bangladeş hükümeti, acil bir durumda bile kamplarından ayrılmalarını yasaklıyor.

Şimdi binlerce kişi rüzgâr ve selden kurtulma umuduyla fırtına yardım merkezlerine doluşuyor. Normalde okul ve sağlık merkezi olan bu binalar, kaçmaya çalıştıkları bambu ve branda kulübelerden çok az daha güvenli. Ve herkesi barındırmaya yetecek kapasiteye sahip değil.

Dışarıdaki gökyüzü su tabakaları ve uçuşan enkaz yağdırıyor. Barınak olmadan pek çok kişinin öleceği kesin, ancak sayımı kimin yapacağı açık bir soru olarak kalıyor!

Batı'nın yöneticileri için iklim felaketi, etnik temizlik ve Rohingya halkının trajedisi sadece ara sıra timsah gözyaşları dökmelerine neden oluyor. Rohingyalar ancak Doğu ve Batı arasındaki savaşta stratejik bir konuma sahip olurlarsa, iktidardaki herhangi birinin davalarına sahip çıkmasını bekleyebilirler.Bültene kayıt ol