17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün kutlu olsun!

17.05.2024 - 10:18
Haberi paylaş

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) 17 Mayıs açıklaması:

Uluslararası Sağlık Örgütü, 17 Mayıs 1990 günü eşcinselliği hastalık olmaktan çıkardı. 2004 yılından beri bu gün dünyada Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün olarak kutlanıyor. 

LGBTİ+ hareketinin bir kazanımı olan 17 Mayıs’ın üzerinden 34 yıl geçti ancak LGBTİ+’lar hâlâ hedef gösteriliyor, yok sayılmaya ve düşmanlaştırılmaya çalışılıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde LGBTİ+’lar, otoriter, sağcı iktidarlar tarafından “aileye zarar verdiği” gerekçesiyle düşman ilan ediliyor. Rusya, Macaristan, Polonya gibi ülkelerde örneklerini gördüğümüz bu LGBTİ+fobik politikaların en önemli yürütücülerinden biriyse Türkiye. 

MHP-AKP etrafındaki iktidar bloku her gün LGBTİ+’ları hedef alan konuşmalar yapıyor. Türkiye’de 2003’ten beri kutlanan Onur Yürüyüşü, 9 yıldır yasaklanıyor. Hem genel hem de yerel seçimlerde LGBTİ+ karşıtlığı seçim propagandasının en önemli unsurlarından biri yapıldı. İktidar, muhalefeti “LGBT’ci” ilan etti. Türkiye’de de genel seçimlerde AKP-MHP ittifakı tarafından meclise taşınan Yeniden Refah Partisi, Hüdapar, BBP gibi aşırı sağcı örgütler bu nefret zemini üzerinden kendilerini yeniden örgütlüyor. AKP ve MHP ile beraber davranan bu partiler LGBTİ+ karşıtlığının keskin ucunu oluşturuyor. CHP tarafından meclise taşınan Saadet Partisi de LGBTİ+fobinin önde gelen temsilcilerinden. 

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan “Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi” konusundaki genelgede yine LGBTİ+’lar’a savaş açılması öngörülüyor. Erdoğan, LGBTİ+’lar hakkında nefret söylemlerine imza attı, LGBTİ+ olmayı “zehir” olarak tanımladı, “köklerini kurutacağız” diye tehdit etti. Anayasa değişikliğiyle LGBTİ+ derneklerinin ve oluşumlarının kapatılması tehlikesi güncelliğini koruyor.

Yalnız değilsin lubunya! 

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, kendisini LGBTİ+’ların var olma ve hak arama hareketinin bir parçası olarak görmektedir. LGBTİ+ varlığını yok sayanlara, renkleri yasaklayanlara karşı sokaklarda olmaya devam edeceğiz. LGBTİ+’ların eşit, özgür ve onurlu yaşam talebi temel bir hak ve özgürlüktür. Bu hak ve özgürlüğü mutlaka kazanacağız!

Daha güzel bir dünya isteyen, bunun için mücadele eden herkesin yeri LGBTİ+’ların özgürlük mücadelesinin yanıdır. İşçi sınıfının birliği mücadelesi verenlerin yeri, LGBTİ+’ların özgürlük mücadelesinin yanıdır. Unutmamak gerekir ki işçi sınıfı Heteroseksüel-LGBTİ+ olarak bölündüğü müddetçe asla birlik olamaz.

Daha güzel bir dünyada yaşamak isteyen herkesi LGBTİ+’ların mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz!

Eşit, özgür ve onurlu bir yaşam mücadelesi veren LGBTİ+’lar kazanacak! 

Vardık, varız, varolacağız!

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi

17.05.2024

Bültene kayıt ol