İzmir'de uluslararası mülteci film festivali düzenleniyor

13.04.2019 - 09:49
Haberi paylaş

İzmir'de faaliyet gösteren Halkların Köprüsü Derneği, 17-20 Nisan tarihlerinde uluslararası bir mülteci film festivali düzenleyecek.

Multecifilmfestivali.org adresinden yapılan çağrı ve festivalin programı şöyle:

"Dünyada bulunan mülteci sayısı BM 2017 istatistiklerine göre 65,3 milyon; kitlesel sürgüne uğrayan insanların yalnızca %12’si ABD’de, %6’sı Avrupa’da ve %82’ si ise Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’da yaşıyor.

Yerküremiz başlıca nedenleri savaş, ekonomik ve iklim krizi olan, giderek büyüyen ve insanlığın kaderini sonsuza kadar etkileyecek bir göç durumu yaşıyor. Katlanarak artan oranlarda her yıl milyonlarca insan topraklarını, yurtlarını terk etmek ve daha güvenli ve olanaklı gördükleri yerlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Sorunun büyüklüğü ve yıkıcılığı ne yazık ki kendilerini güvende hissedenler tarafından; savaşı çıkaranlara değil, bu savaşların doğal sonucu olan mültecilere mal ediliyor. Oysaki bugün görmezden geldiğimiz ama aynı zamanda işimize ve güvenliğimize yönelik birer tehdit olarak gördüğümüz mülteciler; her birimize bir gün evimizden, yurdumuzdan ayrılmak zorunda kalabileceğimizi hatırlatmalı.

Dünyanın birçok yerinde mülteci düşmanlığı yaşanıyor. Ancak “nefret etmenin” normalleştirilmeye çalışıldığı ülkemizde mülteci karşıtlığının kaygı verici boyutlara ulaştığı aşikar. Biz, bu nefret kültürü ile mücadele eden, bir arada yaşamı inşa etmek için çalışan Halkların Köprüsü Derneği olarak, Türkiye’de ve dünyada yaşayan mültecilerin yaşamlarına bu kez de sinema aracılığı ile dikkat çekmek istiyoruz. Bu amaçla 17-20 Nisan 2019 tarihleri arasında Uluslararası Mülteci Film Festivali’nin ilkini düzenleyeceğiz. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz festivalde mülteciler tarafından çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan kurmaca ve belgesel dallarında filmlere yer vereceğiz. Festivalimizde uzun metrajlı filmlerin yanı sıra kısa filmler de gösterim olanağı bulacak.

Sizleri, gündelik yaşamın içinde bazen görünmez olan mültecilerin hayatlarının, hikayelerinin tanığı olmaya davet ediyoruz. Nihayetinde hepimiz mülteciyiz!"

Bültene kayıt ol