Erkekler, Ekim ayında 40 kadın öldürdü

06.11.2017 - 10:09
Haberi paylaş

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun “Kadın Cinayetleri” raporuna göre Ekim ayında 40 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 32 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayı “Kadın Cinayetleri” raporunu açıkladı.

Kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış gözlemlendiğinin belirtildiği rapora göre, Ekim ayında 40 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Öte yandan 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı.

2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının daha Ekim ayında öldürülen kadın sayısı 339’a yükseldi.

“Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor”

Platformun açıkladığı raporda İstanbul’da 8; Antalya’da 4; Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat’ta 2 kadının öldürüldüğü belirtildi.

Ayrıca, Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluştururken, geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda.

Raporda, konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluşturuyor. Geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda.”

“Kadınlar şiddete karşı mücadele ediyor”

“Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşerken genç kadınlar üniversitelerinde kadına yönelik şiddetle mücadele ediyor” ifadelerine yer verilen raporda, şu bilgiler paylaşıldı:

“Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gören kadın öğrenciler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken erkek şiddetine dikkat çekmek için futbol takımı kurdu. Aynı şekilde İstanbul’un pek çok üniversitesinde (Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi) ve Eskişehir’de Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinde Kadın Meclis’lerini kuran genç kadınlar, okullarında gerçekleştirdikleri faaliyetlerle kadına yönelik şiddet ve hak ihlallerine dikkat çekiyorlar.”

“Kadınların yüzde 70’i en yakınları tarafından öldürüldü”

Rapora göre, kadınların yüzde 35’i, boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için ve kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürülürken, yüzde 15’i ise ekonomik nedenlerle öldürüldü.

Kadınların yüzde 70’inin en yakınları tarafından (eşi, babası, oğlu, kardeşi) tarafından öldürüldüğünün belirtildiği raporda, “Kadınlar darp edilerek, işkencelerle öldürülmeye devam ediyor, silah kullanım oranı artıyor. Kadınların yüzde 40’ı ateşli silahla, yüzde 28’i kesici aletle öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Bültene kayıt ol