Kadınlar Sifil'i protesto etti: 'Üniversitede eril zihniyet istemiyoruz'

10.01.2020 - 14:07
Haberi paylaş

Cinsiyetçi sözleriyle tepki toplayan Ebubekir Sifil, Yalova Üniversitesi önünde protesto edildi.

Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil'in "İşi gereği çok gezen adamın birden fazla evi olabileceğini ve bu evlerde de birden fazla kadınla olabileceğini, bunun meşru bir durum olduğunu" sözleri üzerine basın açıklaması yapan Mor Dayanışma aktivisti kadınlar şunları söyledi:

"Ebubekir Sifil bu sözleri hangi gerekçeler ile söylemiş olursa olsun, ki hiçbiri kabulümüz değildir, karşısında bugün olduğu gibi biz kadınları bulacaktır. Çünkü bugün artık biliyoruz ki resmi kurumlar önünde ve tek eşli olarak gerçekleştirilen birleşmeler, kabul edilen ve yasal olan tek evlilik türüdür. Buna rağmen erkeklerin idare eden olarak birden fazla kadınla birlikte olabileceğini savunmak, kanuna karşı gelmekten ve kamu düzenini bozmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Yine biz biliyoruz ki bu konuşmalar, dini gerçekten önemseyen insanlar için bugün tartışılacak meseleler değildir. Bunlar dini kendi şehvet duygularını tatmin etmek, kendi kötü niyetli emellerini gerçekleştirmek için kullanan, kadını erkeklerin kölesi, erkeklerin zevk nesnesi haline getirmeye çalışan ve bunun için de din dahil her türlü argümanı kullanan iki yüzlü erkek egemen zihniyetinin tezahüründen başka bir şey değildir. Bugün Ebubekir Sifil’in ağzından dile gelen bu zihniyet, dün başka birinin ağzından dökülmüş yarın da bir başkasının dilinden dökülmeye devam edecektir. Zira bu kadın düşmanı fikirler ne yalnızca bu kişiye aittir ne de yeni bir meseledir. İşte bu yüzden biz kadınlar, bu çarpık anlayış ve görüşleri alaşağı etmek için sesimizle, mücadelemizle sokaklarda, alanlarda olacak ve her yerde bunları teşhir edeceğiz.

Gerek dünya çapında, gerekse bu ülkede yaşayan kadınlar yıllardır bu zihniyet ile mücadele etmektedirler. Bizler bu erkek egemen, yozlaşmış zihniyete karşı kendi haklarımızı savunmaya, varlığımızı korumaya çalışmaktayız. Bugün burada kadınlar üzerinden erkeklerin verdikleri fetvaları, onları aşağılayan, kadın ve insan haklarına aykırı olan her türlü söylemin karşısında olduğumuzu göstermek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Büyük mücadeleler ile elde ettiğimiz haklarımızı, bugün geçerliliğini yitirmiş görüşleri dile getirerek zedelemeye çalışanlara karşı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Kadınların varlıklarına, onurlarına aykırı, yalnızca erkeğin zevk nesnesi olarak gören bu kör zihniyeti dün kabul etmedik, bugün de kabul etmiyoruz. Din kisvesi altında bugün hiçbir hükmü kalmamış söylemleri yayarak bunların kullanılmasına sebep olanlara da asla sessiz kalmayacağız. Ne din sizlerin tekeli altındadır, ne de kadınlık! Evde, sokakta, iş yerlerinde, üniversitelerde, her yerde eril dilinizi ve çarpık söylemlerinizi kadın üstünden çekin. Kadınlar haklarıyla vardır, var olmaya devam edecektir."

Bültene kayıt ol