Nisan ayında en az 36 kadın cinayeti

07.05.2019 - 08:10

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Nisan ayında en az 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2019 Nisan ayı raporuna göre, Nisan ayında en az 36 kadın cinayeti yaşandı, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.

Bu ayki kadın cinayetlerinin 8’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, beş kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, bir kadın ekonomik bahaneyle ve 22’si ise kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Nisan’da kadın cinayetlerinin en çok işlendiği kentlerin başında İstanbul, İzmir, Adana, Afyon ve Urfa geldi.

Platformun açıklamasına göre katledilen kadınların isimleri şöyle:

Hamide Gezer, Aslı Yıldız Güçlü, Emine Yıldız, Najia Arabzai, Eda Kaymaklı, Nur Muhammet Berzo, Ayla Ö., Reyhan İrketi, Özge Y., Hayat Meşail, Sabah Meşaili, Mukadder Nogay, Dudu Çeştepe, Gözde Çulhaoğlu, Aysel Şahin, Rabia Bayram, Fatma Bayram, Hatice şahin, Arzu S., Ş.A., Dilan Tutucu, Gülsüm Taş, Sultan Çınkır, Sibel Akçalı, Cemile Aydın, Hülya Haney, Aycan Bozbay, Ayşe İ., Hatice Ü., Gamze Ünlü, Dilek Ö., Gökselin Türkel, İlkay Sivaslı, Esra K., Naciye Saygın ve kimliği henüz tespit edilemeyen bir kadın.

Raporda çocuklara yönelik cinsel istismar ve cinsel şiddetin Nisan ayında da devam ettiği belirtilirken, bu vakalardaki cezasızlık örneklerine dikkat çekildi.Bültene kayıt ol