Bekçilerden trans kadınlara baskı

13.09.2018 - 08:25
Haberi paylaş

Ankara’nın Esat semtinde her sokakta bulunan gece bekçileri, trans kadınları evlerinden çıkartmamak için görevlendirildiklerini söylüyor ve trans kadınların sokağa çıkmasına “izin vermiyorlar”.

10 Eylül günü gece saatlerinde Esat’ta caddede çalışan seks işçisi bir trans kadın, bekçiler tarafından durduruldu. Elinde bira şişesi ile üzerine gelen saldırgana karşı kendisini korumaları gerektiğini söyleyen trans kadına bekçiler oradan gitmesini ve translar için görevlendirildiklerini söyledi. Yapılan işlemin hukuksuzca olduğunu dile getiren trans kadını durduran bekçi, kolluk kuvvetlerini çağırarak cezai işlem uygulamalarını talep etti.

“Bunları içeri alırsan ruhsatını elinden alırım”

10 Eylül gecesi Libya Caddesi’nde ise cadde üzerinde bulunan bir restorana yemek yemek için giden trans kadınların peşinden gelen bekçiler restorana girerek yemek yiyen translardan kimlik istedi. Yemek yediklerini ve çalışmadıklarını söyleyen trans kadınlar, kimliklerini vermeyince kolluk kuvvetleri olay yerine geldi. Kimlik için zorlayan kolluk kuvvetleri, daha sonrasında trans kadınlar yemeklerini yiyip evlerine dönene kadar restoran önünde bekledi.

Kendisini amir olarak tanıtan bir polis memuru ise restoran işletmecilerini “Bunları bir daha içeri alıp yemek verirsen ruhsatını elinden alırım, senin de başın yanar” diyerek tehdit etti.

“Vali tarafından sizin için görevlendirildik”

Konuyla ilgili Pembe Hayat’ın iletişime geçtiği Esat’ta oturan bir trans kadın, adreslerinin bilindiğini ve bilerek binalarının önünde beklediklerini, bakkala bile göndermediklerini belirtiyor. Geçtiğimiz akşam ise bir trans kadının takside hareket halindeyken bekçiler tarafından durdurulduğunu ve taksiden indirildiğini, taksiciyi ise tehdit ettiklerini belirtiyor ve ekliyor:

“Geçtiğimiz akşam bir trans arkadaşımız taksiden indirildi. Artık bakkala bile gönderilmiyoruz. Olaylar Esat semtinin tamamında yaşanıyor ve bekçiler Vali tarafından bizler için görevlendirildiklerini, buralarda gezemeyeceğimizi söylüyor. Dün akşam eşofmanlarımla köpeğimi tuvalete çıkardığımda bile durduruldum ve bir an önce eve gitmezsem cezai işlem uygulanacağı söylendi. Hepimiz Esat’ta oturuyoruz, bizi dışarı bile çıkarmıyorlar.”

(Pembe Hayat)

Bültene kayıt ol