Taşeron işçiler Ankara'da eylem yaptı: 'Ücretlerde iyileştirme, güvenceli çalışma, kadro istiyoruz'

11.03.2024 - 08:21
Haberi paylaş

Belediye şirket işçileri, belediye taşeron işçileri, kamu taşeron işçileri, ASM gruplandırma çalışanları, 4D’li kamu işçileri “Ücretlerde iyileştirme, çalışma hayatında güvence, kadro istiyoruz” talebiyle bir araya geldi. Bu 5 ayda yaptıkları 5. eylem oldu.

Eylemde "İşçi burada kadro nerede, birleşe birleşe kazanacağız, işçiyiz, haklıyız, kazanacağız, sefalete teslim olmayacağız, devlet taşeron çalıştırmaz, birleşen işçiler yenilmezler" sloganları atıldı.

Ankara Ulus Meydanı'nda yapılan protestoda farklı işkollarında çalışan taşeron işçiler, sorunlarını ve taleplerini aktardı.

Belediye şirketi işçileri adına konuşan Burak Terlemez: 

“608 bin belediye şirket işçisine norm kadro, taban ücret, ilave tediye, iş güvencesi, vergi adaleti, eşit işe eşit ücret, tüm belediyelerde işçi sağlığı birimleri oluşturulması, sendikal örgütlenme özgürlüğü, memur işi yapan tüm işçilerin memur kadrosuna geçirilmesi, keyfi işten çıkarmaların son bulmasını istiyoruz.”

"Ülkemizde bin 393 belediye bulunmaktadır. Belediyelerde norm kadrolu 39 bin işçi bulunurken, belediye şirket ve iştirak işçisi sayısı 608 bine ulaşmıştır. Bu da şirket ve iştirakler aracılığı ile belediyelerde modern köleliğin tescillidir.” 

Aile Sağlığı Grup Elemanları Derneği adına Duygu Tok:

“Hepimiz birinci basamakta profesyonel sağlık hizmeti veriyoruz ama hekimlerin iki dudağı arasında çalışıyoruz. İş güvencemiz, iş tanımımız, mali ve özlük haklarımız yok. Birinci basamağın tüm yükünü omuzlayan tarafız. yaklaşık 13 bin kişi olan sayımız eminiz ki devletimize yük olmayacaktır.”

“Bir kez daha soruyoruz; bizler neden hâlâ 4-A'lı olarak hekimlere bağlı çalışıyoruz? Neden sözleşmelerimizi hekimlerimizle imzalıyoruz? Türkiye yüzyılında kadrolu özlük hakkı olan sağlıkçılar olmak hakkımızdır. Hekimlerimizi muhasebecilikten, bizi de işsiz kalma korkusundan kurtarmak siz devletimizin elindedir.”

Kamu Taşeron İşçileri Sendikası adına konuşan Mahmut Odabaş:

“KİT’lerde, karayollarında çalışan taşeron işçileriyiz. Müşavirlik, çağrı merkezi çalışanlarıyız, kiralık araç şoförleriyiz, yemekhane, PTT, şehir hastaneleri, radyoloji çalışanlarıyız… İsmini sayamadığımız birçok taşeron firmada çalışan hiçbir özlük hakkı olmayan, açlık sınırının altına terk edilmiş işçileriz.”

“Biz istiyoruz ki kamuda yaşanmakta olan adaletsizlik giderilsin, iş barışı sağlansın. Biz istiyoruz ki, eşit işe eşit ücret, eşit işe eşit sosyal hak, eşit işe eşit muamele yapılsın. Bir kamu kurumunda aynı işi yapan çalışanlar arasında, aynı projeye imza atan mühendisler arasında, aynı iş makinasını kullanan işçiler arasında, iki farklı devlet bankasında devletin parasını ve çalışanını koruyan güvenlikler arasında hiçbir hak fark olmasın istiyoruz. İstiyoruz ki kamuda taşeron olmasın!”

 

Bültene kayıt ol