Tekirdağ belediye işçilerinden ek zam eylemi

20.08.2022 - 11:08
Haberi paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerçekleştireceği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin yeni hizmet binasının açılışı öncesi belediye işçileri, 'ek zam' eylemi yaptı.

Belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan DİSK üyesi yaklaşık 600 işçi daha önce düşük ücret nedeniyle 2 kez eylem yapıp, ek zam talebinde bulunmuştu. Ek zam taleplerinden sonuç alamayan işçiler, Kılıçdaroğlu'nun açılışını yapacağı belediyenin yeni hizmet binası yakınlarında bir kez daha toplandı.

DİSK Tekirdağ Şube Sekreteri Burak Ersin, tüm üyeler için ek zam talebinde bulunduklarını söyledi. Ersin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi işçileri olarak asgari ücret seviyesindeki ücretlerle artık geçinemediklerini ifade ederek, "Bu hayat pahalılığı karşısında eriyip giden alım gücünün telafisini istiyoruz. Bu amaçla Türkiye'de sağduyu sahibi pek çok Belediye Başkanının yaptığı gibi sizden ek protokolle ara zam istiyoruz" diye konuştu.

Emeklerinin hakkını istediklerini vurgulayan Ersin, şunları kaydetti:

"Buradan Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'a bir kez daha sesleniyoruz; bizlere gerçekçi, samimi ve günün şartlarına uygun bir ek zam teklifinizi derhal yapınız. Aksi halde bizlerin sesini duymaz, haklı feryadımıza kulaklarınızı tıkamaya devam ederseniz bu eylemlerimiz artarak devam edecektir. Önümüzdeki süreçte üyelerimizle birlikte alacağımız kararları kamuoyuyla paylaşacağız."

Ek zam talebini yineleyen işçiler, belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis kontrol noktasından geçirildikten sonra açılışın yapılacağı alanın arka bölümüne alınan işçiler, “geçinemiyoruz” dediler.

Bültene kayıt ol