PTT taşeron işçileri iş durdurdu

02.08.2022 - 15:14
Haberi paylaş

PTT işçileri, düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeye imza atmaya mecbur bırakıldıkları ve mobbing uygulandığı gerekçesiyle toplu halde iş bırakma eylemi başlattı. 

Başta İstanbul, Bursa, Kocaeli, Elazığ, Tunceli, Batman ve Çanakkale olmak üzere birçok ilde iş bırakan işçiler, sözleşme kendi talepleri doğrultusunda yapılana kadar eylemlerini sürdüreceğini açıkladı.

PTT A.Ş. bünyesinde toplama ve dağıtım şirketinde çalışan, birçok özel firmaya bağlı 14 bin taşeron işçisi yeni sözleşme döneminde PTT ve taşeron firmaların gönderdiği sözleşmede haklarının geriye götürüldüğünü belirtti. Enflasyon karşısında geçinemeyecek duruma gelen işçiler, düşük maaşı taahhüt eden sözleşmeyi imzalamayı reddederek iş durdurma eylemine başladı.

Başta İstanbul, Bursa, Kocaeli, Elazığ, Tunceli, Batman ve Çanakkale olmak üzere birçok ilde iş bırakan binlerce işçi, sözleşme kendi talepleri doğrultusunda yapılana kadar eylemlerini sürdüreceğini açıkladı.

Çalışanların üye olduğu PTT-Sen, TÜİK enflasyonunun Haziranda yüzde 79 olarak açıklanmasına rağmen, işçilere verilecek zammın yüzde 30-40 olmasına tepki gösterdi. Ücretlerin, asgari ücretin en fazla yüzde 10 üstüne çıkacak olması işçilerin de tepkisini çekti. Geçmiş sözleşme dönemlerinde işçi ücretleri asgari ücretin en az yüzde 30-40 üzerinde belirlenmekteydi.

Bültene kayıt ol