Belediye başkanından sendika üyesi işçilere baskı, tehdit, işten çıkarma

17.11.2021 - 14:22
Haberi paylaş

AK Partili Ordu Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, makam odasına getirttiği işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yaptı, tehditler savurdu, hakaretler etti. Özellikle belediye işçisi Sevinç Karaca’ya hakaret ettikten sonra odasından kovdu. Sendikadan ayrılmayacaklarını beyan eden işçileri düzmece tutanaklarla işten attı.

Yaşar Şahin’in makam odasında çekilen ve kalabalık bir işçi grubunu istifaya zorladığı görüntüler ortaya çıktı. Videoda aralarında Sevinç Karaca’nın da olduğu 20-30 kadar işçiyi makam odasında karşısına dizen Şahin, işçileri tek tek istifa etmeleri için tehdit ediyor, bir yandan da hakaretler savuruyor. 

Sevinç Karaca’ya da aynı soruyu yönelten Şahin, “İstifa etmeyi düşünmüyorum” yanıtını alınca yine hakaret ederek Karaca’yı odasından kovuyor.

Şahin’in yüz yüze istifalarını istediği işçilere başkan danışmanının da mesaj attığı ortaya çıktı. Whatsapp gruplarından atılan mesajlarda “sendikadan istifa edecek olanlar için yarın akşama kadar süre var” deniyor.

Atılan işçiler mahkemeden işe geri dönme kararı almalarına rağmen iş başı yaptırılmadılar. Mahkeme, belediye başkanının sendikadan zorla istifa ettirme davranışına ise ceza vermedi. Yasalara göre sendikadan işçileri zorla istifa ettirmeye çalışmak suç. Ak Partili Belediye Başkanı Yaşar Aydın’ın bu suçtan dolayı cezaya çarptırılması gerekir. 

Zaten zor koşullarda sendikalaşabilen işçilerin seçilmiş belediye başkanları tarafından bu şekilde baskı ve tehditle sendikadan istifa ettirilmeleri kabul edilemez.

Bültene kayıt ol