Sağlıkçılardan alkışlı protesto: Gece çalışanlara eksik para yatırıldı

10.06.2021 - 11:23
Haberi paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 14 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanan genelge ile kamu kurumlarında çalışanlar Ramazan Bayramı'nda iki buçuk gün idari izinli sayıldı. Ancak maaş ödemeleri sonrası İzmir'de, idari izinli oldukları dönemde çalışan yaklaşık 4 bin 500 personelin ücretlerinin eksik yatırıldığı ortaya çıktı.

Sağlık çalışanlarına, Ramazan Bayramı'nda iki buçuk gün idari döneminde çalıştıkları günlerin fazla mesai paraları ödenmedi. Durumu fark eden, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden bir grup sağlık çalışanı, ücretlerin eksik yatırılmasını hastane bahçesinde alkışlarla protesto etti. 

Protesto eyleminde konuşan Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Yöneticisi Hülya Baran Ulaşoğlu, " Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “hak kaybı olmayacak” sözlerine rağmen Sağlık Bakanlığı ödemeleri eksik yaptı. Ekonomi sıkıştıkça sağlık personelinin parasını kısıyorlar. Biz sağlık çalışanlarından idari izin için üste para aldılar" dedi.

Ulaşoğlu, zorunlu mesai saatinin 141 saat olduğunu belirterek, "İdari izin kararı sonrası zorunlu mesai saati 120'ye indirilmeliydi. 141 saat üzerinden ödeme yaptıkları için gece saatlerce nöbet tutan personele eksik ödeme yapıldı. 400 ile 800 TL arasında hak kaybı yaşayanlar oldu" dedi.

Nöbetsiz çalışanlar için sorun olmadığını söyleyen Ulaşoğlu, "Ancak gece boyunca nöbet tutanlar için adaletsiz bir durum ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği mesai saati ile ilgili durumu bu şekilde yorumladığı için kesintiler meydana geldi. Burada bir adaletsizlik var. Tüm Türkiye'de bu durum böyle. Pandemi sürecinde zaten eziyet altında çalışırken bir de bu başımıza geliyor. Gece çalışan personelden 21 saat ücret kesiyorsun. Ekonomi sıkıştıkça sağlık personelin parasını kısıyorlar. Biz sağlık çalışanlarından idari izin için üste para aldılar."

Bültene kayıt ol