Haber Sen: PTT şubeleri kapansın, dağıtıcılar dönüşümlü çalışsın, tüm çalışanlar aşılansın

06.05.2021 - 14:19
Haberi paylaş

KESK/ Haber Sen, PTT emekçilerinin korunması için yeterli önlemlerin alınmadığını açıkladı, dağıtıcılarda da dönüşümlü çalışmaya geçilmesini ve PTT emekçilerinin aşılanmasını talep etti. Salgının başından beri kesintisiz çalışan PTT emekçileri hala aşılama listesine alınmış değiller.

Açıklamaya, virüsün yayılma biçimi ve koşullarına dair bilim insanlarından alınan görüşler eklenerek gerekli tedbir ve önlemlerin alınması talep edildi.

“PTT yönetimi tarafından gerek PTT emekçileri gerekse de halk sağlığı açısından meselenin ciddiyetinin anlaşılmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.

PTT emekçilerinin alınmayan tedbirlerden kaynaklı hastalanma riskini taşımanın yanı sıra PTT dağıtıcılarının da güvenlik tedbirleri alınmadan kapı kapı gezerek sosyal yardımları dağıtmaya zorlandığı ve bir kez daha can güvenliklerinin tehlikeye atıldığı kaydedildi.

PTT yönetiminin bu uygulamaları son bulana kadar mücadeleye devam edileceği aktarılan açıklamada, şu talepler yinelendi:

► PTT emekçilerine yönelik özellikle işyerlerinin günlük dezenfekte edilmesi, diğer gerekli koruyucu tedbirlerin alınması,

► PTT emekçilerine hiç zaman kaybetmeden aşı yapılması,

► Risk grubunda yer alan PTT emekçilerinin göreve çağrılmaması ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği 10 yaş altı çocuğu olan ebeveynler idari izinli sayılması,

► Tüm yurttaşların fatura borçlarının(elektrik doğalgaz, Su vb) ertelenmesi,

► Tüm PTT şubelerimizin tamamen kapatılması, yalnızca merkezlerden işlem yapılması, ancak merkezlerde yapılacak işlemlerde sosyal mesafenin korunması ve sağlık bakanlığının açıkladığı diğer kuralların uygulanmasında azami özenin gösterilmesi,

► Covid-19 virüsü dolayısıyla olağanüstü haller yaşadığımız bu günlerde internet üzerinden yapılan alışverişlere kısıtlama getirilmesi,acil ve zaruri olmayan posta, kargo gönderilerinin, virüs salgını kontrol altına alınana kadar kabul edilmemesi,

► Gişede olduğu gibi dağıtımda da dönüşümlü çalışmaya derhal geçilmesi,

► Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak tebligatların gönderilmesinin geçici bir süre ertelenmesi, PTT emekçilerinin ve tüm halkımızın sağlığı açısından önemlidir.

Bültene kayıt ol