Mersin'de ENMED Global Tekstil işçileri iş bıraktı

30.03.2021 - 13:16
Haberi paylaş

Artan hayat pahalılığı ve yoksulluk ortamında işçilere yönelik hak gaspları devam ediyor. İşçiler ise patronların saldırılarına karşı direnmeye devam ediyor.

Maaşları 2 aydır ödenmeyen ENMED Global Tekstil işçileri direnişe geçti. Mersin Serbest Bölgede kurulu ENMED Global Tekstil firması, 350’den fazla işçinin maaşını 2 aydır ödemedi. Özel Mersin Ortadoğu Hastanesinin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Engin Şahin’in sadece 70 kişinin sigortasını yatırdığı ifade edildi. İş kazası sonrası işçileri hastaneye göndermediği ve firma içinde tedavi ederek sonrasında çalışmaya zorladığı söylenen Şahin’in, hastaneye gitmek zorunda olan işçileri ise kayıtsız bir şekilde kendi hastanesinde tedaviye zorladığı da iddialar arasında.

Sigortalarının yatırılmadığını söyleyen 200’den fazla işçi ile sigortası yatırılan ama maaşlarını alamayan 350’den fazla işçi yaşadıkları hak gasplarının ardından direnişe geçti. Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) üyesi ve Usta Makineci Şükran Bozkurt Kalçın, “600 kişi kadar çalışıyorduk, şu anda 350 kadar işçi çalışıyoruz. İş bulanlar ayrıldı, iş bulamayanlar ‘Acaba paramızı alabilir miyiz?’ umuduyla çalışmaya devam ediyor. Cuma gününden beri işi durdurduk. Ayın 15'i ile 20'si arası ödenmesi gereken maaşımızın ödenmesini bekliyoruz. Patron Engin Şahin maaşların hesaplarımıza yattığını söyledi ancak bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı. Sabah baktık kimsenin parası yatmamış, biz de artık bu düzene son demek için elbirliği ile işi durdurduk” dedi.

Kalçın, “İçerde çalışan arkadaşlarımız var ama hepsi 18 yaşından küçük olan çocuk işçiler ve neredeyse hiç kimsenin sigortası yok. 8 aydır sigortasız çalışanlar var. Bu kadar kişi arasında İŞKUR vasıtasıyla işe alınan 70 kişi dışında hiç kimsenin sigortası yapılmadı" dedi.

Bültene kayıt ol