Sendikalar asgari ücret için toplandı

01.12.2020 - 12:51

Asgari ücret pazarlıkları Cuma günü başlıyor. Üç işçi konfederasyonu toplantı yaptı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız ve DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün'ün katıldığı toplantıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi heyetine başkanlık eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da yer aldı.

4 Aralık Cuma günü ise Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın düzenlediği toplantıda patron örgütleri, devlet temsilcileri ve Türk-İş heyeti yeni yılda asgari ücret taleplerini gündeme getirecek.

Kıdem tazminatı hakkını gasp etme girişimini birlikte püskürten işçi sendikalarının asgari ücret konusunda güçlerini birleştirmeleri ve gerçek koşullarına uygun artışı birlikte talep etmeleri önemlidir.

Türk-İş 3 Aralık'ta açıklayacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi kesimi temsil eden Türk-İş, 2018'deki asgari ücret görüşmelerinde farklı bir uygulamaya giderek komisyonun 5 kişilik işçi heyetinde kadın bir çalışana yer vermişti. Yalova Üniversitesinde özel güvenlik görevlisi olan Gülden Görmez, o yılki komisyonda yer almıştı.

Türk-İş'in bu yıl da benzer bir değişikliğe gidip, işçi heyetinde engelli bir asgari ücretli çalışana yer vereceği öğrenildi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay'ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde bir basın toplantısı düzenleyip, işçi heyetinde yer alacak üyeleri tanıtması ve asgari ücret görüşmelerindeki taleplerini dile getirmesi bekleniyor.

Sendikaların pazarlıktaki gücü

Pazarlıkta işçilerin kozu masada değil işyerlerinde mücadelede. Asgari Ücret Tespit Kurulu'nun çoğunluğu patron ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. İşçi temsilcilerinin azınlıkta olduğu kurula patronların talepleri doğrultusunda hükümetin belirlediği rakam çıkıyor. İşçi temsilcilerinin pazarlıkta elini güçlendiren ise kıdem tazminatı hakkını korumak için yapılanlar gibi güçlü taban hareketidir. Aksi takdirde asgari ücretle çalışan 10 milyondan fazla işçi için 2021'de zor bir yıl olacak.Bültene kayıt ol