Zonguldak'ta iki tekstil fabrikasında salgın, üretim durduruldu

09.10.2020 - 14:30

Zonguldak Çaycuma’daki organize sanayi bölgesinde iki tekstil fabrikasında işçilerde koronavirüs tespit edildi. Fabrikaların birinde 450, diğerinde 250 işçi çalışıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, fabrikalarda filyasyon çalışması yaptı. Çalışmaların ilk etabında 450 kişinin çalıştığı fabrikada 10, diğer fabrikada ise 30 işçinin koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Pazartesi günü itibariyle fabrikalarda üretim durduruldu ve tüm işçiler evlerinde karantinaya alındı. Test sonuçları açıklandıkça koronavirüse yakalanan işçi sayısı arttı. İki fabrikada koronavirüse yakalanan işçi sayısı 78'e yükseldi. İşçiler, evlerinde ve hastanelerde tedaviye alındı. Temaslı olan işçiler de evlerinde karantina altında tutuluyor. Test sonuçları açıklandıkça vaka sayısının artması bekleniyor.

İşyerleri koronavirüs salgınında en önemli bulaşma ortamları. Fiziksel mesafelerin sağlanamadığı ortamlarda çalışan işçiler kolaylıkla korona virüse yakalanabiliyorlar. İşyerlerinde korona virüse karşı maske, dezenfektan gibi ihtiyaçların tedariki de çoğunlukla sağlanamıyor. Uzmanlar, salgının önlenmesi için, zorunlu olanlar dışında kalan işyerlerinin uzun süreli kapanması gerektiğini sürekli ifade ediyorlar, ancak hükümetler ekonomik nedenlerle işyerlerini kapatmaya yanaşmıyorlar.Bültene kayıt ol