İstanbul’da taşeron PTT işçileri iş bıraktı

06.10.2020 - 15:42

PTT Kargo-Sen Örgütlenme Sorumlusu Ayşe Büşra Yılmaz, 31 Temmuz'da yapılan ihalenin ardından Saf-Avrasya Adi Ortaklığı'nın maaşları eksik ve geç yatırdığını, sendikanın yetkisine de itiraz ettiğini söyledi.

 İstanbul’da Posta ve Telgraf Teşkilatı’nda (PTT) çalışan taşeron işçiler sabah saatlerinde iş bıraktı.

PTT’nin Kartal Dağıtım Yerleşkesi ile Ümraniye ve Maltepe Posta Dağıtım Merkezi’nde çalışan işçiler maaşlarının eksik yatırılması ve bordrolarının kendilerine verilmemesi üzerine iş bırakma eylemi düzenledi. İşçiler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

PTT Kargo-Sen Örgütlenme Sorumlusu Ayşe Büşra Yılmaz yaptığı açıklamada, Saf-Avrasya isimli taşeron şirketin 31 Temmuz’da yapılan ihalede PTT’nin İstanbul merkezli 1. Bölge (Marmara) ihalesini kazandığını, sıkıntıların bundan sonra yaşanmaya başlandığını söyledi.

Ücretlerinin tam yatırılmasını, bordrolarının çalışanlara verilmesini ve şirket yetkilileriyle görüşmek istediklerini aktaran Yılmaz şöyle konuştu:

“Bu bir uyarı eylemiydi. İstanbul’un tamamında iş bırakmaya hazırlanıyoruz. Çünkü Saf-Avrasya firması taşeron işçilerin maaşlarını eksik ve geç yatırıyor. Sadece PTT’nin Marmara Bölgesi’nde yaklaşık 6 bin çalışanı olan bir şirket bu.

Sadece Marmara’daki işçiler değil diğer illerde de aynı sıkıntılar yaşanıyor. Yaklaşık 15 bin çalışanın ortak problemi bu sorunlar.

Asgari ücretin altında maaş yatan arkadaşlarımız var ve bize bordroları vermiyorlar. İstediğimizde ise ‘Vermeyiz’ demiyorlar ama geçiştiriyorlar. Bordroyu görsek maaşlardaki kesintilerin sebebini anlayacağız.

Şirket 31 Temmuz’da ihaleyi kazandıktan sonra burada örgütlenerek yetkimizi aldık, fakat şirket Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na itirazda bulundu.

Tüm bunlar birleşince artık bıçak kemiğe dayandı dedik ve eyleme çıktık.  Bu bir uyarı eylemiydi. Pandemi koşullarında zaten zorlukla ayakta duruyoruz. Eğer işçilerin maaşları eksik ve geç yatmaya devam ederse İstanbul genelinde iş bırakacağız."Bültene kayıt ol