Bu kaçıncı patlama! İş güvenliği ve denetim yok!

03.07.2020 - 11:06

Daha önce pek çok patlama ve iş cinayetinin gerçekleştiği Coşkunlar Havafişek Fabrikası'nda bir patlama daha oldu. İşçilerin hayatı yine hiçe sayıldı.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 11.30 sıralarında patlama meydana geldi. Yaklaşık 150 çalıştığı bilinen fabrikada gerçekleşen patlama çevre ilçelerde de hissedildi. Bölgeye çok sayıda itfaiye aracı ve ambulans sevk edilirken, fabrikadaki yangın devam ediyor. Kızılay Başkanı patlama bölgesine yakın olanların evlerine kapanıp patlamayla ortaya çıkan dumanı solumaması gerektiğini söyledi.

Sakarya Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre 6 işçi hayatını kaybetti, 93 işçi yaralandı. 1 işçi kayıp durumda.

Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında daha önce de pek çok patlama yaşanmıştı:

- 1 Eylül 2007’de kömür öğütülmesi sırasında yaşanan patlamada fabrika işçilerinden Muhammet Abanoğlu yaralanmıştı.

- 21 Mayıs 2009’da maytap imalathanesinde gerçekleşen patlamada üç işçi yaralandı. 

- 17 Ağustos 2009’da ramazan topu imalatı sırasında gerçekleşen patlamayla fabrikanın bir bölümü çökmüş, fabrikanın laboratuvarında çalışan Mehmet Arıcı hayatını kaybederken 37 işçi de yaralanmıştı.

- 29 Eylül 2009’da maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi nedeniyle gerçekleşen patlamada bir işçi ölürken, bir işçi de yaralandı. 

- 22 Kasım 2010’da gerçekleşen patlamada iki işçi ağır yaralanmıştı.

- 11 Şubat 2011’de fabrikada meydana gelen patlamada 33 yaşındaki Hediye Hallac ölmüş, 10 kişi yaralanmıştı.

- 30 Haziran 2013’te fabrikada laboratuvar bölümünde gerçekleşen patlamada 8 kişi hafif yaralanmıştı. Patlamanın gerçekleştiği bina çökerken olayın Pazar günü gerçekleşmesi nedeniyle yaralı sayısı daha az olmuştu.

- 14 Aralık 2014’de aynı fabrikanın deposunda tekrar patlama yaşanmış, patlama sırasında çöken deponun enkazı altında kalan işçi Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybederken, iki işçi yaralanmıştı.

Fabrikanın genel müdürü Yaşar Coşkun aynı zamanda MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı. Coşkun, 2007, 2009, 2011, 2013 ve 2014’te patlamanın meydana geldiği fabrikanın "Avrupa’nın en büyük ve en güvenli havai fişek fabrikası” olduğunu söylemişti.

Patlamayla ilgili olarak idari soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı'nca 1 Mülkiye Başmüfettişi, 1 Polis Başmüfettişi, 1 Jandarma Müfettişi görevlendirildi. 3 kişi gözaltına alındı.

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın sahibi ve MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun’a ‘moral vermek için’ Sakarya’ya gelen MÜSİAD Genel Başkanı ve Şube Başkanları yedikleri yemekten bir fotoğrafı sosyal medyada paylaştı. Paylaşım, gelen tepkiler üzerine silindi.Bültene kayıt ol