Sendikalardan Hakem Kurulu'na ve hükümete tepki

29.08.2019 - 12:06

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin maaş zammında hükümetin teklifini kabul etmesi sendikaların tepkisiyle karşılandı.

Kurul, hükümetin ikinci teklifini olduğu gibi 2020’de yüzde 4+4, 2021’de de yüzde 3+3 zam onaylamıştı. Yapılan hesaplamalara göre en düşük memur maaşı, gelecek yılın ilk yarısında 121 lira artacak.

Hükümetin Orta Vadeli Programı’nda enflasyonun 2020’de yüzde 9.8, 2021’de de yüzde 6 olması öngörülüyor. Zam oranı ise 2020 enflasyon hedefinin bile altında.

Tepkiler

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Hakem Kurulu, zam teklifini bırakın yükseltmeyi, bazı maddelerde hak kaybına bile neden oldu. Bu haliyle kurul, tüm beklentileri boşa çıkartmıştır” dedi. 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, “Bizim bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. Ailelerle beraber 20 milyon insan hayal kırıklığına uğramıştır. Başkanlar kurulumuzu toplayacağız, üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere her türlü eylem ve etkinliği mutlak suretle ele alacağız” diye konuştu.

KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ise hükümetin atadığı üyelerin çoğunlukta olduğu kurulun bağımsız hareket edemeyeceğini belirterek, enflasyonun yüzde 30 olduğu bir ülkede bu zam oranlarının kabul edilemeyeceğini vurguladı.Bültene kayıt ol