İshak Kocabıyık: “TCDD’nin, hükümetin, Ulaştırma Bakanlığı’nın kamusal ve siyasi sorumluluğu vardır”

09.07.2018 - 14:59

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde gerçekleşen tren kazasında ölü sayısı 24’e, yaralı sayısı ise 318’e yükseldi. Konuyla ilgili BTS eski genel sekreteri İshak Kocabıyık’ın görüşlerine başvurduk.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde tren vagonlarının raydan çıkarak devrilmesi üzerine yolculardan 24 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi ise yaralandı.

Konuyla ilgili konuşan Birleşik Taşımacılık Sendikası eski genel sekreteri ve deneyimli bir demiryolcu olan İshak Kocabıyık, Marksist.org’a şunları söyledi:

“Bu kazanın temel sebebi özelleştirme ve işyerlerinin tasfiyesi. Bizim bu işlerle görevli birimlerimiz vardı eskiden, yolun kontrolünü yapan birimler, yolda bir sıkıntı olduğu zaman haber verirlerdi. O birimleri tasfiye ettiler artık öyle birimler yok. Yol yapımı, yol bakım ve onarımı özelleştirildi. Üçüncü şahıslara veriliyor. Bunların da bu işi yapabilme yetileri yok, iyi yapamıyorlar çünkü bu işte tek uzman yer var o da TCDD’nin kendisi. Ama ne yazık ki bu özelleştirmelerden dolayı TCDD kendi yapacağı işi ihalelerle başkalarına veriyor.

Mesela bu kazanın olduğu yer 2 sene önce yenilenip işletmeye açılan bir yol. 3 sene kapalı kaldı o hattımız, yol tamamen yenilendi ve 2 sene önce de işletmeye açıldı. Yenilenen bir yolda böyle bir kazanın olması kamunun bu işten sorumlu olduğunu gösteriyor. Bu yolu yapan müteahit gereğince yapmamış. Bu yolu müteahitin yaptığını kontrol etmekle yükümlü olan kamu idaresi de bu kontrol ve denetimlerini yapmamış.

Bu bölge eskiden beri sorunlu bir bölge, çok yağış alan bir bölge. Bizim o hattımız Türkiye’nin en eski hatlarından biri, 100 seneyi aşkındır o hattımız var. Yeni yapılmış bir yolda eğer böyle bir sorunla karşılaşacağını bilmiyorsa demiryolu idaresi, hakikaten kâr etme her şeyin önüne geçmiş durumda. Menfez (küçük tüneller, su yolları) temizliğinin yapılması gerekiyordu. Sorunlu bölgelerde bu menfezler suyun birikmesini önler. Görünen o ki bu menfezlerin temizliği ve bakımı yapılmamış, yapılmadığı için de menfezler tıkanmış. Böylelikle akıp gitmesi gereken su üstteki yolda birikerek taşları yuvarlamış ve yayın altını boşaltmış.

Burada hiç kimse çalışan hatası veya personel hatası aramasın. Çok açık bir şekilde TCDD’nin, hükümetin ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kamusal ve siyasi sorumluluğu vardır.”Bültene kayıt ol