6. İzmir Onur Yürüyüşü'nde binlerce aktivist sokaklardaydı

11.06.2018 - 06:02
Haberi paylaş

Bu yıl altıncısı düzenlenen İzmir Onur Yürüyüşü'nde binlerce LGBTİ+ aktivisti Alsancak'taydı.

17:00'dan itibaren ÖSYM önünde bir araya gelen aktivistler, 18:00 itibarıyla "Nefrete inat yaşamı savunmaya, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığa, nefrete, şiddete, görmezden gelmeye karşı isyanımızla ve neşemizle ses çıkarmaya” diyerek gökkuşağı bayraklarıyla sokakları doldurdu.

Homofobik nefrete, ayrımcılıklara ve şiddete karşı vurgunun öne çıktığı yürüyüş müzik, slogan, bayrak ve dövizlerle coşkulu bir biçimde Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin başına doğru devam etti. Yürüyüş boyunca "Buradayız, alışın gitmiyoruz”, “Nerdesin aşkım? Buradayım aşkım”, “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Trans cinayetleri politiktir” ve “Nefrete karşı ses çıkar” gibi sloganlar Alsancak sokaklarında yankılandı.

DSİP İzmir il örgütü üyeleri ve DurDe platformu İzmir aktivistleri de Onur Yürüyüşü'ne barış bayraklarıyla katıldı.

İzmir Onur Yürüyüşü komitesi tarafından yazılan ve yürüyüşün sonunda okunan basın açıklaması ise şöyleydi:

“Bugün, korkunun üzerine yürüyeceğiz. Acının içerisinden geçerek yine yürüyeceğiz. Şiddete, nefrete ve ayrımcılığa karşı yürüyeceğiz, hepsini yok edeceğiz. Gökkuşağının altından geçerek daha güzel bir dünyaya yürüyeceğiz. Sokaktaki abla bugün senin topuklu ayakkabı sesin olacağız. Banliyödeki lubunya bugün senin çiçekli gömleğin olacağız.

İçerdekiler, dışarıda sizin için bağıracağız. Yanımızda olamayanlar, sizin içinizdekileri de haykıracağız. Yerinden edilmiş olanlar bu yürüyüşte hepimize yer var, aramıza hoş geldiniz. Hayatta olmayanlar, sizlerin ruhunun ışığını saçacağız. Hayatta kalanlar, birbirimize derman olacağız.

Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılanlar, okulda, evde, çalıştığı yerde, askerlikte, kamplarda, mahpusta zor durumda olanlar, sen aramızda olsan da olmasan da seni unutmadık, seni tanıyoruz, biz birbirimizi yaralarından tanırız, sen olur yürürüz bugün, her birimizin sesi olur, hak ve özgürlüklerimiz için biz olur yürürüz.

Biz yolumuza ne çıkarsa çıksın yürümeye devam etmeyi iyi biliriz, düştüysek de kalkar yine yürürüz, birbirimizin elinden tutarak, birbirimize omuz çıkarak, sarıp sarmalayarak, birbirimizi asla ve asla yalnız bırakmadan yürürüz. Biz onurla yürürürüz!"

6. İzmir Onur Yürüyüşü

Bültene kayıt ol