Van: Boykot, kepenk kapatma, protestolar

03.04.2024 - 15:20
Haberi paylaş

Seçme ve seçilme hakları gasp edilen Van halkı, DEM Parti'li büyükşehir belediye başkanı Abdullah Zeydan'a direnerek sahip çıkıyor.

31 Mart seçimlerinde Van'da oyların yüzde 56'sı ile seçilen DEM'li Zeydan'ın başkanlığı AKP'li adayın avukatının başvurusu ve Adalet Bakanlığı'nın kararı üzerine engellenmek isteniyor.

Başkanlık mazbatasının DEM'in oylarının yarısına bile yaklaşamayan AKP'li Abdullah Arvas verilmesi üzerine başlayan protestolar dün gece boyunca sürdü.

Sabah ise aileler çocuklarını okula göndermedi, esnaf kepenk kapattı. DEM Partisi'nin çağrısıyla şehrin 7 noktasında oluşturulan yürüyüş kolları merkezdeki Feqiyê Teyran Parkı'nda buluşmak üzere harekete geçti.

"Direne direne kazanacağız", "Abdullah Zeydan onurumuzdur", "Van halkı iradene sahip çık" sloganlarıyla yürüdüler.

Valilik 15 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmiş, binlerce polis sokakları abluka altına almıştı. 

Ablukayı kaldırmak isteyen DEM vekilleri buluşma yerini savundu. Binlerce Vanlı seçmen ise ara sokaklarda ve kortejlerde birikip polis barikatlarını aşarak parka ilerledi. Polis birçok kez barışçıl göstericilere karşı biber gazı ve tazyikli su kullandı.

Hınca hınç kalabalığa hitap eden DEM Parti eş başkanları, belediye başkanlığını alana kadar Van'dan ayrılmayacaklarını vurguladı.

Açıklamaların ardından polis saldırısı yeniden başladı. Van halkı sokaklarda direnişe devam ediyor.

Öte yandan Abdullah Zeydan'ın avukatları, hukuksuz ve antidemokratik kararın iptali için YSK'ya başvurdu.

İstanbul'da avukat direnişi

Van Büyükşehir Belediyesi'ne el konulması birçok Kürt şehrinde protesto edilirken, İstanbul'da yüzlerce avukat AKP'ye verilen mazbatanın iptali için Çağlayan Adliyesi önünde toplandı.

Polis, avukatları adliye kapısından uzaklaştırmak istese de başarılı olamadı. "Faşizme karşı omuz omuza" sloganıyla direnişe geçen avukatlar, polis barikatını aşarak adliyeye girmeye başardı.

Bu esnada aralarında İHD Eş Başkanı Eren Keskin ve ÖHD Başkanı Erin'in de aralarında bulunduğu 14 avukat gözaltına alındı.

Fotoğraf: Ruşen Takva

Bültene kayıt ol