'Lekelenmemeli' dediler: Alenen tehdide soruşturma bile yok

30.11.2023 - 16:21
Haberi paylaş

Ülkücü faşist mafya lideri Alaattin Çakıcı, HEDEP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na hakaret edip tehdit etmişti. Savcılıksa konuyu sadece hakaretten ele alıp, takipsizlik kararı verdi. Gerekçe: "Lekelenmeme hakkı"

Cinayet gibi birçok suçtan yıllarca hapiste yatıp, erken tahliye edilen, devletin güvenlik birimlerinde organize suç örgütü lideri olarak kayda geçen ülkücü faşist Çakıcı, meclisteki bir tartışmaya taraf olmuş ve Gergerlioğlu'nu sosyal medyadan şu sözlerle tehdit etmişti:

“Densiz herif. Aklını başına al, sakın bir daha boyundan büyük laflar etme.”

Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu hakaret ve tehdit üzerine suç duyurusunda bulundu.

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "kovuşturmaya gerek olmadığı" sonucuna vardı.

Savcılık, takipsizlik gerekçesinde, Gergerlioğlu’nun isminin zikredilmediğinin belirtilmesi ve kovuşturma açılması durumunda Çakıcı’nın lekelenmeme hakkının ihlal edileceğini vurguladı!

Takipsizlik kararını eleştiren Gergerlioğlu, şunları söyledi: 

“Biz hakaret ve tehdit ile ilgili başvuru yaptık, sadece hakaret açısından değerlendirmiş. Tehdit ile ilgili bir değerlendirme yapmamış. Bu konuya itiraz edeceğiz. Olacak iş değil. Bu kadar apaçık yanlış karar ve yanlış ötesi bir karar olacak bir karar değil. Savcı İ.A. bu kararı vermiş. Kamuoyu dikkatine sunmak istiyorum bu kararı. Nasıl olur da apaçık ismim geçtiği halde matufiyet yoktur kararı verebiliyor. Bu olacak iş değil. Bu savcının daha önceki kararlarında da kendisi hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na şikayette bulunduğum bir savcı. Öncesinde kendisini şikayet ettiğim bir savcıya suç duyurusu metni iletilmiş ve kararı bu savcı vermiş."

Ne olmuştu?

​İnsan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu neden tehdit edildi?

Gergerlioğlu'nun mecliste yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Devlet Bahçeli, AYM’den hak ihlali almış bana ve bazı eski siyasetçilerimize ‘terörist’ diyerek hakaret ve iftira etmiştir. Bu hakaret ve iftiraları misliyle Bahçeli’ye iade ediyorum. Siyasette seviye kaybına dair hepimiz duyarlı olalım. Halkın vekiline hakaret, halka hakarettir. Bahçeli, talimatlarını Mustafa Şentop’a dinleterek, vekilliğimi düşürüp ‘Adalet Nöbetimde’ beni Meclis’ten çıkarsa da AYM’nin 15’e 0, oybirliği kararı ile Meclis’e döndüm. Hadsizliği ve zulmü yendim. Halkımızla beraber yendik. Hukuka çarpacaksın, Bahçeli. Hazmedeceksin Bahçeli. Haddini bileceksin Bahçeli. Anayasayı ve Anayasa Mahkemesi’ni tanıyıp yerine oturacaksın Bahçeli. Soyadımı bile doğru telaffuz edemeyen Bahçeli, Türkçe öğren de gel. Sen önce Sinan Ateş’in katilinin niye Olcay Kılavuz’un evinde çıktığını, … açıkla.”

Gergerlioğlu’nun sözlerinin ardından MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, yerinden söz aldı. Akçay, “Bu, biraz evvel, yerinden konuşma yapan Gergerlioğlu’nun bütün bu hadsiz sözlerini misliyle, misliyle kendisine iade ediyoruz. Ve en kısa sürede de psikiyatrik tedavi görmesini salık veriyorum. Yani bu, psikolojik dengesi bozulmuş…” dedi.

Gergerlioğlu’nun yerinden tepki göstermesi üzerine, Akçay; “Sen ağzını topla. Adi herif. Genel Kurula hitap etmiyor, haddini bilmiyor. TBMM Genel Kurulu’nun mehabetine uygun olmayan konuşmalar yapıyor. İyice sınırı aştı” diye konuştu.

Gergerlioğlu, “Sen kimsin. Haddinizi bilin” diye bağırdı.

Bültene kayıt ol